Ръководствата на КСБ и ЕЦИХ и зам.-министър Ангелина Бонева проведоха работна среща
Мирослав Еленков
Ренета Николова
Ръководствата на Камарата на строителите в България (КСБ) и на Сдружение „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“ (ЕЦИХ) проведоха работна среща със зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройство Ангелина Бонева, която е и ръководител на УО на „ОПРР 2014-2020“ и „ПРР 2021-2027“. Събитието се състоя в сградата на КСБ и беше инициирано от Любомир Пейновски, председател на Управителния съвет на ЕЦИХ и председател на Съвета на директорите на „Строителна квалификация“ ЕАД към КСБ, със съдействието на инж. Илиян Терзиев, председател на Управителния съвет на КСБ.
В работната среща участваха инж. Любомир Качамаков, зам.-председател на УС на КСБ, председател на ОП на КСБ – София, и вицепрезидент на CICA, инж. Иван Моллов, зам.-председател на Управителния съвет на КСБ, Любомир Пейновски, председател на УС на ЕЦИХ и председател на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД, арх. Иван Несторов, изп. директор на КСБ, инж. Благой Козарев, председател на Комисията по професионална етика на КСБ, Мария Накова, ръководител на ЕЦИХ.
„Радвам се, че успяхме да организираме среща в този формат. В лицето на зам.-министър Бонева виждаме коректен партньор, който добре познава проблемите в сектор „Строителство“ както като ръководител на Управляващ орган на оперативна програма, така и от гледна точка на бранша“, заяви в началото на срещата Любомир Пейновски.
„Изказвам искрената си благодарност за поканата. Считам, че участието в това високо експертно събитие представлява ценна възможност за обмен на знания и опит“, заяви от своя страна зам.-министър Бонева. Във връзка с приключването на текущата година тя изрази убеждението си, че моментът е подходящ да бъде обобщено постигнатото и да се поставят задачи за предстоящата година. „С радост ще взема предвид Вашите послания, които ще предам на моите колеги в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на финансите“, подчерта тя.
Зам.-министърът направи презентация пред присъстващите, в която бяха включени няколко ключови аспекта.
Ангелина Бонева започна с представяне на част от промените в Закона за обществените поръчки (ЗОП), като повишаването на стойностните прагове, възможностите за чисто енергоефективни превозни средства, по-точното определение на правилата за ин хаус възлагането. Другите по-значими промени, които бяха изложени, бяха свързани с установяването на по-високи екологични стандарти за определени доставки и услуги, както и с прецизирането на условията за прилагане на процедури на договаряне без обявление. Зам.-министър Бонева подчерта, че се учредява експертен съвет при министъра на финансите с участието на представители от Агенцията по обществени поръчки, Агенцията за държавна финансова инспекция, изпълнителна агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“ и Министерството на финансите с цел координиране на контролните практики и изграждане на една обединена и последователна политика в областта на обществените поръчки. „Допълнително се въвежда задължителен външен предварителен контрол от Агенцията по обществени поръчки в случаи на процедури за възлагане с прогнозна стойност над 5 млн. лв.“, посочи Бонева.
Тя поясни, че са били уточнени разпоредби, свързани с внедряването на новите електронни образци за публикуване на обявления в областта на обществените поръчки, както и че са увеличени размерите на санкциите с цел постигане на предупредителен ефект при нарушения на закона. „Важно е да се отбележи, че различните промени и поправки се въвеждат поетапно“, подчерта Бонева.
Другата значима тема, която беше засегната от зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството, беше свързана с прилагането на Методиката за индексация на договорите за строителство. Бонева посочи, че с промените в Методиката размерът на индексацията за договори за обществени поръчки и рамкови споразумения за строителство се определя за всяко календарно тримесечие чрез конкретна формула. „Индексът за съответното тримесечие се прилага въз основа на фактическите извършени дейности по съответния договор“, поясни тя.
Ангелина Бонева сподели, че опитът, придобит от практиката, показва, че възможността работата да бъде приемана през различни времеви периоди води до изкривяване на обезщетителния характер на индексацията, а и в някои случаи предизвиква съмнения за нерегламентирано облагодетелстване.
„Целта на Методиката е да се изчистят спорните моменти и да се намали изкривяването на индексираните цени, за да се минимизират възможностите за евентуални злоупотреби. С предложените промени се гарантира равнопоставеност на участниците в строителния процес“, посочи Бонева. Тя обясни, че измененията предвиждат в 30-дневен срок от изтичане на съответното календарно тримесечие страните по договор, възложен чрез обществена поръчка или рамково споразумение, да съставят междинен тримесечен отчет за нуждите на индексацията, в който ще се посочват видът, количеството и стойността.
От презентацията стана ясно, че на корекции подлежат цените за СМР, извършени след 30 юни 2021 г. Бонева подчерта, че Методиката не се прилага, когато изпълнителят е допуснал забавяне на строителни дейности и доставки по причини, за които той е отговорен.
Ангелина Бонева засегна и темата за енергийното обновяване на сградния фонд. „Готови сме с оценките за обществените сгради. Всички, които са изпратили писма до мен, са получили уверение, че могат да започнат предварително изпълнение. Бюджетът за предприятия е достатъчен за всички“, изтъкна зам.-министърът. „В рамките на процедурата за култура и спорт очакваме бързо обявяване на резултатите, като се стремим към минимизиране на отхвърлените проекти. Имаме 3 културни и 3 спортни обекта, които излизат от обхвата на бюджета, ще им се търси следващ вариант. Продължаваме с анализа на жилищните сгради“, добави тя. „Обхванатите проекти в този сектор са над 3 хиляди, общата стойност на които надвишава 4 млрд. лв. Екипът ми свърши значителна работа в процеса на оценка, като се сблъскахме със сериозно предизвикателство, тъй като целта ни беше да избегнем формални отхвърляния на проекти. Въведохме автоматизирана оценка, последвана от детайлен документен преглед и обратна връзка към кандидатите“. Тя допълни, че ще останат подадени проекти, които също са качествени, и се надява да се насочат към етап 2 на програмата за енергийно обновяване на жилищния фонд. „В диалог сме с част от общините дали не са готови да осигурят съфинансирането от 20%. Надявам се до края на годината всички оценки да са готови, до февруари да започнат да се подписват договорите и през строителния сезон да се стартира“, изтъкна Бонева. „Усвоемостта по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и оперативните програми на страната е моментно към 3-4%, което означава, че ни предстои море от инвестиции през 2024 г.“, бе категорична зам.-министър Бонева и насърчи да се следи публикуването на индикативни годишни работни програми (ИГРП) за 2024 г. „Догодина се очаква да започне изпълнение и на инициативата за Декарбонизационния фонд, който все още е в компетенциите на Министерството на енергетиката“, каза тя.
Ангелина Бонева засегна и темата за фонда за общински инвестиции. „Той ще представлява разширение на инвестиционната програма за местните власти, фокусирана предимно върху изграждането на пътища, водоснабдяване и канализация, както и ремонт на улици. Допълнителни благоустройствени дейности са включени в програмата, насочени към подобряване на елементи от градската среда. Финалните детайли относно бюджета все още се уточняват, като се очаква публикуване на окончателния документ“, изтъкна тя. Бонева сподели, че има значителен интерес и ентусиазъм сред обществото за този фонд. „Лично аз се радвам, че държавният бюджет предоставя средства за инвестиции. Имам определени притеснения относно ниската усвояемост по оперативните програми и НПВУ, както и за евентуални забавяния в сроковете за изпълнение на проекти от страна на общините, което може да доведе до натоварване на строителния сектор. Въпреки това изпитвам увереност, че браншът разполага с необходимия капацитет, за да се адаптира и успешно да се справи с предизвикателствата”, каза Ангелина Бонева.
Срещата протече във формат на дискусия, като участниците се разбраха, че подобни мероприятия следва да станат редовни с цел обсъждане на важните проблеми пред сектор „Строителство“ и търсене на решения за тях.