Специален гост

Арх. Михаела Попова, ръководител на сектор „Транспортен парк“ в „Ивкомплект“ ЕООД: Зад успеха ни стои добър и лоялен екип, качество на вложените материали, както и коректни клиенти

Сега е моментът да привлечем млади кадри, които да получат опит и съвети от доказали се специалисти

По традиция в края на строителния сезон Областното представителство (ОП) на КСБ в София отбеляза Димитровден и връчи ежегодните си награди в конкурса „Най-добър строител”. Това стана на официална церемония на 21 октомври. В класацията на ОП София имат право да участват всички фирми, които са членове на Областното представителство, както и вписаните в ЦПРС, регистрирани на територията на град София или София-област. Отличията се връчват в 4 категории – „Фирми с приход до 5 млн. лв.“, „Фирми с приход от 5 до 20 млн. лв.“, „Фирми с приход от 20 до 50 млн. лв.“ и „Фирми с приход над 50 млн. лв.“. Комисия в състав акад. Ячко Иванов, председател, и членове – инж. Петьо Димитров и инж. Георги Спиридонов, е определила победителите във всяка категория.

Вестник „Строител“ ще представи отличените компании в поредицата „Най-добър строител“ на ОП София“. В настоящия брой Ви срещаме с фирма „Ивкомплект“ ЕООД, която е класирана на първо място в категорията „Малки предприятия“.


Арх. Попова, „Ивкомплект“ ЕООД беше отличена от ОП на КСБ – София, на първо място в категорията „Фирми с приход до 5 млн. лв.”. Какво стои зад този успех и какво е значението на наградата за компанията?

Много благодаря на Областното представителство на КСБ в София за значимото отличие. За нас Камарата винаги е била достоен представител на строителния бранш, защитник на нашите интереси и обединител на целите ни. Успешни сме, защото имаме достатъчно добри клиенти, събрани през изминалите 30 години, откакто „Ивкомплект“ ЕООД се занимава с изграждане на водопроводни и канализационни мрежи. За щастие имаме възможност да си подбираме възложители и не ни се налага да рискуваме с непознати и рискови клиенти. Страхотният ни екип, който изградихме през годините, съответно ни позволява да поемаме предизвикателства и да се справяме там, където другите не успяват. Звучи илюзорно и с голямо самочувствие, но това е реалността. В момента има много фирми, които се опитват да разбират от всичко, да предлагат много разнообразни услуги, но не могат да предложат високо ниво на изпълнение. А в инженерната инфраструктура качеството на материалите и професионалното изграждане са най-важни за безпроблемната експлоатация години напред.

Така че накратко зад нашия успех стои добър и лоялен екип, качество на вложените материали, професионализъм и най-важното - успешни и коректни клиенти.

Бихте ли представили компанията и сферите на дейността й?

Дружеството се представлява и управлява от Иван Попов. Фирмата има натрупан опит в областта на строителството на водопроводи и канали, пречиствателни съоръжения, извършване на изкопни работи, разрушаване на сгради, тунелно изграждане на съоръжения от ВиК мрежата, както и внедряване на безизкопни технологии. Дългогодишната работа в тези сфери е допринесла за усъвършенстване на компанията и за постигане на прецизно изпълнение с възможно най-качествените продукти на пазара, придружени със сертификати за качество.

Кои са по-значимите обекти, които сте реализирали в последните години и какви изпълнявате сега?

В момента изпълняваме предимно проекти в гр. София на частни възложители. Също така имаме обект за реконструкция на площадковата мрежа, отводняваща Министерството на външните работи. Скоро успешно приключихме проект на концесионера на ВиК мрежата в София „Софийска вода“ АД в жк „Овча купел“. Стартирахме също дейностите по изграждане и рехабилитация на външна и вътрешна водоснабдителна система и съоръжения в с. Михалково, община Девин.

Кои според Вас са предизвикателствата пред бранша?

В строителството, както и във всяка друга сфера, най-важен е човешкият фактор. С оглед на това в нашия бранш особено силно се отрази кризата по време и след ковид пандемията. В този период по-скоро ни се наложи да задържим в добро здраве и при коректно плащане нашия екип, защото единствено на него сме разчитали като професионализъм през годините. За нас текучеството на хора не е решение. Успоредно поради нарушени вериги на снабдяване стриктно съблюдавахме мащаба и възможностите за поемане на обекти.

По отношение на кадрите непрестанно се опитваме да ангажираме млади специалисти, но за съжаление сякаш техният интерес не е насочен към строителната професия. Още по-трудно е в областта на средното професионално образование в лицето на специализираните училища и би следвало да осъществим контакт с тях с цел свързване на бизнеса с науката и професионалната реализация. Установили сме с наши партньори, че въпреки нашите усилия да им осигурим добро заплащане и възможност за натрупване на опит, те сякаш нямат мотивация да се ангажират и израстват в професията.

Друго предизвикателство е административната тежест, тъй като от момента на офериране до реалното изграждане на един обект минава излишно и ненужно време в подготовка на документация, административни срокове, които не се спазват, и обикновено самото изпълнение на терен е по-бързо от неговата административна подготовка. Това удължаване  усложнява и променя условията на изграждането, сред които цените на влаганите от нас материали, метеорологични условия и невъзможност за адекватно планиране на дейностите ни.

 

Към решаването на кои проблеми според Вас КСБ трябва да насочи усилията си?

През последните години се задълбочава все повече проблемът с кадрите в определени строителни специалности. Сред тях са оператори на пътностроителни машини, заварчици, стругари, водопроводчици и кофражисти. Постижение на КСБ е дейността на „Строителна квалификация“ ЕАД, която прави сериозен опит да ангажира и повиши квалификацията на повече специалисти.

С натрупване на проблемите с кадрите дойде нуждата от привличане на млади кадри заради демографските предизвикателства. Специалистите с висок професионален опит са вече с напреднали години и са в нашия тежък бранш от дълго време. Тези хора навлизат в пенсионна възраст и сега е моментът, ако успеем, да привлечем млади хора, които да получат опит и съвети от доказали се в своята дейност специалисти. Важно е да успеем заедно и да се преборим с този голям проблем, защото иначе след двадесетина години (а може и по-малко) браншът ще се окаже в абсолютна невъзможност да изпълнява проекти в сферата на инженерната инфраструктура и да я поддържа.