Новини

HydroHacks подаде цифровата щафета на младите специалисти във Велико Търново и Русе

Албена Герова

 

HydroHacks – събитие, създадено и развивано от Фондацията за развитие на водния сектор – разшири обхвата си извън столицата с поредица от срещи във Велико Търново и Русе. След успешните издания в София инициативата беше представена пред ученици и студенти от ПГСАГ „Ангел Попов“, ПГСАГ „Пеньо Пенев“ и Русенския университет „Ангел Кънчев“.

Събитията се фокусираха върху възможностите, които Building Information Modeling (BIM) предлага за модернизиране на ВиК инфраструктурата. Темата беше представена от инж. Благой Козарев – председател на Комисията по професионална етика към Камарата на строителите в България (КСБ), заместник-председател на Българската асоциация по водите и основател на Фондацията, заедно със Спасен Никифоров – студент в Университета по архитектура, строителство и геодезия и стажант в „Райкомерс Конструкшън“ ЕАД.

Темата за Building Information Modeling беше водеща във всички срещи. Участниците се запознаха с прилагането на BIM като цялостен процес – от планирането и проектирането през строителството до управлението и поддръжката на ВиК мрежата. Бяха представени ключови етапи, като дигитално заснемане на съществуваща инфраструктура, създаване на 3D модели, симулации и откриване на инженерни конфликти още преди началото на строителните дейности. Акцент беше поставен и върху възможностите за автоматично изчисляване на количествени сметки, координация на изпълнението по график, както и управление в реално време чрез IoT сензори и цифрови близнаци, които позволяват прогнозна поддръжка и по-висока ефективност в дългосрочен план.

Учениците и студентите активно се включиха в дискусиите, използвайки платформата Slido за задаване на въпроси. Всяко събитие завърши с игра в Kahoot, чрез която участниците тестваха разбирането си по темите в реална конкурентна среда. Победителите получиха таблети reMarkable – инструмент, който ще улесни тяхната учебна и професионална подготовка.

„Водният сектор е изправен пред реални предизвикателства. Вашите умения и идеи ще бъдат решаващи за посоката, в която ще се развие  инфраструктурата в страната през следващите десетилетия“, подчерта инж. Благой Козарев пред участниците.

Посланието към младите бе ясно, а визията – дългосрочна. HydroHacks не просто представя теми, а създава реална връзка между теорията и практиката. Тази поредица от срещи се превърна във възможност за учениците и студентите да надникнат в реалния инженеринг и да осъзнаят ролята си в бъдещето на сектора.

Събитията бяха реализирани в партньорство с трите учебни заведения, чиято подкрепа и ангажираност допринесоха за ползотворната атмосфера и активното участие на младите хора.

„HydroHacks продължава да създава реална връзка между теорията и практиката. Затова ще продължим да работим там, където бъдещето на сектора се формира – сред учениците и студентите. Мисията ни е ясна – да им дадем инструментите, с които да останат, да се развиват и да градят бъдещето на ВиК сектора тук, в България“, заяви в заключение инж. Благой Козарев.