Новини

Искат равновесие между екология и бизнес

Елица Илчева За спешни законодателни промени, които да възстановят равновесието между бизнеса и екологията, настояват кметовете на 10 града и представители на Националния борд по туризъм и Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Те изпратиха отворено писмо до премиера Бойко Борисов и парламентарния шеф Цецка Цачева и лично го връчиха на министъра на екологията Нона Караджова, която бе в Банско за отбелязването на 50-годишния юбилей на национален парк Пирин. Сред кметовете, които са подписали документа, са тези на Банско, Разлог, Чепеларе, Смолян, Дупница, Самоков и Гоце Делчев. Според тях първата стъпка трябва да е спешна промяна в законодателството, която да равнопостави екологията и бизнеса. Тя трябва да се случи с участието на браншовите организации и „при зачитане интересите и очакванията на местното население”. „Вчера проблемът с разрушителната псевдозелена политика беше при туристическите и спортните инвеститори, днес е в рудодобива, утре и вдругиден ще е при трети и четвърти бранш: това ни очаква, защото екологичният рекет е начин за препитание на голяма група служители и лъжееколози, скрити зад маската на защита на околната среда”, се казва още в писмото. Представителите на зимния туристически и спортен, хотелиерски и ресторантьорски бизнес у нас приканват колегите си от всички браншове да погледнат глобално на проблема. Две седмици по-рано инициативен комитет за развитие на Банско, събрал представители на политически партии, граждански и бизнес организации, също с отворено писмо чрез кмета Георги Икономов поиска властта да спази обещанията си и да разреши изграждането на втора кабинкова линия и писта на Църна могила. Градоначалникът вече е предал писмото на премиера, който по време на Световната купа по ски тази зима недвусмислено заяви, че курорт №1 трябва да се развива.