Новини

Построиха Дунав мост 2

Премиерите на България и Румъния Бойко Борисов и Виктор Понта първи преминаха по новото съоръжение

Тина Илова Дойде краят на дългото строителство на моста между българския град Видин и румънския Калафат. Тези думи с огромно удовлетворение изказа премиерът Бойко Борисов, след като с колегата си Виктор Понта първи преминаха по завършената конструкция на съоръжението, свързващо ни със северната ни съседка. Заедно с българския премиер бяха и министрите на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и по управлението на средствата от ЕС Томислав Дончев. Понта бе придружен от министри от своя кабинет. Еврокомисарят по регионална политика на ЕС Йоханес Хаан също посети моста над Дунава. Срещата между делегациите на двете страни стана по средата на виадукта. „Този проект продължи дълго, но сега вече можем да се похвалим със свършената работа“, каза еврокомисарят, който първи взе думата. Той обяви общата стойност на инвестицията - 300 млн. евро, 100 млн. от които от ЕС Според Хаан мостът е пробив във времето и само след няколко години в тази част на реката ще има още нови връзки. Виктор Понта напомни, че на същото място мост преди 2000 години са построили и римляните, но само за една година. Той критикува румънската администрация, която за 2 години не е подписала меморандум за създаване на смесено дружество, което да управлява експлоатацията на съоръжението. Сега това ще стане до две седмици. Понта изтъкна, че е петият поред премиер за страната си след стартирането на строителството на моста. „Преди 3 години на това място нямаше нищо, мостът беше един провален проект“, продължи темата за забавянето и българският премиер Бойко Борисов. „Убеден съм, че след като видя с очите си какво сме построили с европейските пари, Брюксел ще възстанови на България половин милиард“, посочи Борисов. Българският премиер благодари на испанската компания, която е главен изпълнител на моста. „Тя се старае да спази сроковете - за Нова година да се преминава пеш, а от пролетта да пуснем моста в експлоатация“, каза още министър-председателят. Към посещението на двамата премиери на моста бе проявен огромен интерес. Медии от двете страни буквално ги обкръжиха. Нужно им бе много време, за да се придвижат по пътната плоча. От първата копка на големия строеж до първото преминаване по готовия мост - 24 октомври 2012 г., са минали малко повече от 5 години. Крайният срок бе отлаган няколко пъти, последно през 2010 г. Само преди дни е поставен последният сегмент от пътната плоча, с което изградените две части - откъм българския и откъм румънския бряг, са съединени. Мястото е над плавателната част на реката, а това е бил последният - 178-и стоманобетонов елемент от конструкцията. Всеки от тях тежи по 240 тона и има самостоятелни параметри. Изработен е според мястото, за което е предвиден. В частта над неплавателния участък на Дунава са поставени 300 сегмента с тежест по 120 тона. Строителството на моста е възложено след международен търг на испанската компания FCC. Нейните специалисти и работници стъпват на обекта в началото на 2007 г., но същинското строителство започва година по-късно. След собствени проучвания и тествания на терените на двата бряга е предприета промяна във фундирането - вместо с предвидените набивни стоманени пилоти с изливни с диаметър 2 метра. На българския бряг фирмата създава две строителни площадки, управленско селище, лаборатория, 2 бетонови възела, корабно гнездо за баржите, които превозват бетоновите елементи до обекта. От брега до острова е изграден временен мост с дължина 650 метра. На 12 юни 2008 г. е забит първият пилот в основата на моста. Един по един са изградени 12-те основни стълба. Дълбочината на фундирането стига 80 метра, което според испанските специалисти е световен прецедент. За изграждането на връхната конструкция е възприет балансираният конзолен способ. За целта е построена конструкция на т. нар. кран-ферма, с която се монтират тежките елементи. След изграждането на пътната плоча следват довършителните работи. Някои от тях са извършени успоредно с издигането на конструкцията. Повечето обаче предстоят. Според строителите за тях са нужни 4 месеца. Но идва зима и времето едва ли ще позволи да се работи качествено. В такъв случай хидроизолациите и полагането на асфалтовата настилка ще останат за следващата пролет. За 5 години цената на съоръжението е скочила с 27 млн. евро. Според сключения договор България трябваше да плати на испанската фирма 226 млн. евро - за моста и свързаните с него обекти. От своя бюджет тя осигурява за съоръжението само 60,76 млн. евро. 70 млн. евро идват като безвъзмездна помощ от ЕС чрез програма ИСПА, 70 млн. евро - заем от Европейската инвестиционна банка. България има още един заем за моста - 18 млн. евро от германска кредитна институция. Същата институция е дарила 2 млн. евро за предварителни проучвания. 5 млн. евро пък е безвъзмездната помощ на Френската агенция за развитие. За моста плаща само България, затова нейният бюджет за съоръжението е по-висок. Румъния се грижи единствено за изграждането на инфраструктурата на своя бряг. Обемът на бюджета й е само 48 млн. евро, 36 млн. от които са безвъзмездна помощ от европейската програма ИСПА. В договора между двете страни е записано, че приходите от такси остават за страната, която е получила по-малка финансова помощ. Не случайно Виктор Понта обяви, че щом компанията за управление на моста ще бъде в България, приходите от такси трябва да остават за неговата страна. Това обаче още не е решено. Чрез международни тръжни процедури е избран и инженерът по условията на FIDIC, който изпълнява контрола на проектирането и надзора над строителството. Това е френско-британският консорциум „Инжероп / Хай пойнт Рендел”. По моста вече могат да преминават пешеходци. За тях е предвидена алея с широчина 2,5 метра. Тя е разположена вляво откъм България. За автомобилите са предвидени две платна в двете посоки. Между тях се изгражда еднопътна жп линия. Тя ще бъде отделена от пътните платна с предпазна стена. По моста ще бъдат оформени и велоалея и коридор за обслужващия персонал. Очаква се първата година по моста да преминат 100 000 автомобила. Според оценката за въздействието на съоръжението след приключване на строежа се очаква трафикът да се оформя от 2300 влака, 80 хил. тира и 100 хил. автомобила в двете посоки. Той обаче ще бъде достигнат между 2015 и 2030 г. В началото на строителството за моста са ангажирани 350 души -специалисти и работници от Испания, Португалия, Чехия, Румъния и България. В момента на обекта работят близо 1000 души. В изграждането на инфраструктурата - 7 пътни възела, товарна и пътническа гара, 7 км жп линия за високоскоростни влакове, са ангажирани като подизпълнители и няколко български фирми. 100 процента от обектите на инфраструктурата са изградени. Готова със своята инфраструктура е и Румъния. Тя е пуснала в движение 5 км асфалтов път и 5 км жп линия. Готов е и чака началото на работата си терминалът за таксуване на автомобилния транспорт. Таксуването на влаковете ще става в България. Международната пътническа гара също ще е във Видин.