Новини

Бъдещето на водния сектор у нас обсъдиха на неформална среща ръководството на „Софийска вода“ АД и представители на водещи медии

Росица Георгиева

Ренета Николова

 

Ръководството на „Софийска вода” АД проведе среща с медии на тема „Глобална енергия за локални решения”. Тя бе фокусирана върху три основни акцента, свързани с политиките на дружеството. Първата тема бе управление на най-ефективната ВиК мрежа в страната и най-мащабната инвестиционна програма в сектора. Втората включи плановете на „Софийска вода“ да стане първият български воден оператор, осигуряващ енергийните си нужди със собствена „зелена“ енергия. От компанията разказаха и за разработвана пилотна за бранша програма за взаимодействие със стартъп екосистемата.

В срещата се включиха Мариана Итева, зам. регионален директор на „Веолия“ за България, Васил Тренев, изп. директор на „Софийска вода”, Станислав Станев, зам.-изп. директор на „Софийска вода”, и Любомир Филипов, директор „Стратегически партньорства и регулиране“ в дружеството. В събитието участва и прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова.

Сред темите, които бяха обсъдени, беше политиката на компанията за намаляване на загубите на вода по ВиК мрежата на София. На въпрос на в. „Строител“ какви конкретни мерки се прилагат в тази посока, Станислав Станев обясни, че се прави мониторинг на количествата вода, които постъпват във ВиК системата. Данните се анализират, като се прилага зониране на отделните части на града. „Друга мярка в тази посока е управление на налягането на подаваните обеми. Когато са проектирани ВиК съоръженията, идеята е била при тяхното експлоатиране да не се изразходва енергия. Затова налягането е било високо, но съоръженията се амортизират по-бързо. Така че ние оптимизираме налягането на водата“, обясни Станев. Той разказа още, че компанията активно работи за откриване и отстраняване на т.нар. скрити течове.

След него думата взе Васил Тренев, който също засегна проблема за загубата на водни количества в София. Той обясни, че когато „Веолия“ е придобила „Софийска вода“, загубите са били в размер на 63% от постъпващите количества, докато през 2024 г. са намалели до 38%. Тренев се спря и на климатичните промени и политиката, която „Софийска вода“ предприема в тази връзка за осигуряване на достатъчно вода за своите клиенти в бъдеще. „Дружеството работи за прилагане на мерки за енергийна ефективност в своите съоръжения, както и за ефективно управление на водата“, каза още той. В. „Строител“ го запита какъв ще е обхватът на водния цикъл, който ще се изпълнява на територията на София с финансиране от Програма „Околна среда 2021-2027“ (ПОС), какви средства ще бъдат инвестирани и къде ще се насочат. „Идеята е да се поискат около 1 млрд. лв. Но дали Столичната община ще успее да дефинира проекти на тази стойност, към момента няма яснота. Работи се усилено. Ние подпомагаме администрацията, като споделяме географска информация относно канализационните модели, които имаме. Целта е СО много по-лесно да генерира и оразмери проектите, които ще се изпълняват. Не мога да уточня кварталите, но лотовете ще са повече от предишния път, когато бяха 8“, отговори Васил Тренев. Повече за срещата на „Софийска вода“ с медиите четете в следващия брой на в. „Строител“.