Кметът Васил Терзиев подписа Договор за климатична неутралност на София като един от 100-те климатично неутрални и интелигентни града
Кметът на Столичната община Васил Терзиев подписа Договор за климатична неутралност на град София като един от 100-те климатично неутрални и интелигентни града. Договорът за климатична неутралност беше подписан и от Илиян Терзиев, председател на Управителния съвет на Камарата на строителите в България, Марияна Хамънова, изпълнителен директор на "Клийнтех България" ООД, Хесус Кабайеро Пинто, изпълнителен директор на "СОФ Кънект" АД – летищен оператор на летище София, Франсоа Деберг, регионален директор на "Веолия" за България и Гърция, Даниела Тодорова, ректор на Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков", Димитър Димитров, ректор на Университета за национално и световно стопанство, Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет, Гичка Кутова-Каменова, ректор на Университета по архитектура, строителство и геодезия, Адина Уелш, председател на Българския съвет за устойчиво развитие, Таня Косева от Асоциацията на собствениците на бизнес сгради в България, както и от Цветелина Цветанова, представител на Балканския институт за устойчиво развитие. Подписването на Договора за климатична неутралност на София като един от 100-те климатично неутрални и интелигентни града в рамките на проекта „Нет зиро ситис“ (Net Zero Cities)“ беше одобрено вчера от Столичния общински съвет. "Целта ни е до 2030 г. да намалим с 80% емисиите на парникови газове. Това е основен документ, който показва ангажимента на Столичната община по отношение на постигането на целите за устойчивост и иновации в областта на управлението на климата. Изключително щастлив съм да бъдем в тази голяма група от 100 града, всички, които подписахме този договор, защото това изисква партньорство. Столичната община не може да се справи без подкрепата на всички страни и без перфектната работа между нас", заяви Васил Терзиев. Най-големият фокус за Столичната община ще бъдат секторите, които допринасят най-много за намаляване на вредните емисии. Това са транспортният сектор, за който общината ще положи огромни усилия за модернизацията на автопарка и за създаването на условия, които да доведат до това 80% от пътуванията в града до 2035 г. да се осъществяват през градския транспорт.
По думите на Терзиев намаляването на емисиите от парникови газове включва над 30 мерки на стойност над 800 млн. евро, които трябва да бъдат реализирани в следващите години. Това изисква много работа на администрацията, бизнеса, образователните институции. Друг фокус за Столичната община по отношение на намаляването на вредните емисии е строителният сектор и редица инициативи, които да спомогнат за намаляването на замърсяването, както и подобрения в системата за отпадъците, свързани с преработката на всякакъв отпадък. Вярвам, че с нашите общи усилия ще успеем да направим София успешен член на тази инициатива и всичко, което ще бъде постигнато като политики, ще помогне София да бъде един хубав, зелен град с високо качество на живот, който ще даде своя важен принос в борбата с климатичните промени, заяви столичният кмет Васил Терзиев. По думите му бизнесът не само участва, но и припознава нуждата от въвеждането на политиките за климатична неутралност.