Общините ще са длъжни да събират разделно сметта
Кметовете на общините се задължават да осигурят площадки за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата във всички населени места с население, по-голямо от 10 000 жители. Това решиха депутатите, които приеха на първо четене законопроекта за управление на отпадъците, внесен от Министерския съвет. Европейската директива изисква до 2020 г. страната да постигне 50 на сто рециклиране за битовите отпадъци.
Такива площадки трябва да има до две години след влизане в сила на закона. Системите за разделно събиране на битовите отпадъци трябва задължително да включват всички населени места с население, по-голямо от 5000 жители, и всички курортни селища.
Към отпадъците на домакинствата спадат както хартия и картон, метали, пластмаси, стъкло, така и едрогабаритни отпадъци, опасни отпадъци, строителни отпадъци, отпадъци от черни и цветни метали и други.
Ако общините постигнат тези ангажименти и целите за рециклиране на отпадъците, отчисленията им за депонираната смет ще се намаляват с 50 процента. Предвижда се също така минимум 70 на сто от строителните отпадъци да бъдат влагани отново в пътища или да се рециклират до 2020 г.
Предвижда се да се въведе задължително разделно събиране за отпадъците от търговски, административни и производствени обекти. Притежателите на търговски обекти с разгърната застроена площ над 100 кв. м задължително ще сключват договори за разделно събиране и предаване на отпадъците от хартия и картон, стъкло, пластмаси и метали. Те ще трябва да предават разделно събраните отпадъци на лица, притежаващи разрешение или регистрационен документ, или на организация за оползотворяване.
Зелените отпадъци от парковете и обществените площи трябва да бъдат събирани разделно и предавани за компостиране.
Законопроектът предвижда отмяна на лицензионния режим за търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали и замяната му с разрешение за дейности с отпадъци. Въвежда се изискване за банкова гаранция за всяка площадка, на която се предвижда да бъдат извършвани дейности с отпадъци от черни и цветни метали. Прието е предложението на бизнеса за намаляване на първоначално предложения размер на банковите гаранции с 5 до 10 пъти.
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова обясни, че площадките за отпадъци са елементарни съоръжения и общините могат да ги изградят със собствени средства, от такса битови отпадъци или с публично-частно партньорство. Тя отбеляза, че именно, за да има социална поносимост са европейските фондове, които покриват във висока степен необходимостта от модерни съоръжения. Караджова добави, че правителството също отделя значителни средства за изграждане на такава инфраструктура.