Новини

Оформяне на някои специфични детайли при изпълнение на фасадна топлоизолация

Следвайки целта си да бъде максимално полезен на строителния бранш, вестник „Строител“ стартира рубриката „Полезни съвети“. В нея веднъж месечно на страниците на изданието ще публикуваме материали, предоставени от секциите на КСБ и партньорски организации като Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС), които показват успешни практики от науката и практиката, свързани със строителни дейности. В брой 30 на в. „Строител“ представихме пилотно материал на БАИС на тема „Как правилно да се залепват топлоизолационните плочи при контактна фасадна система“. В настоящия брой може да получите полезни съвети за оформяне на някои специфични детайли при изпълнение на фасадна топлоизолация.


БАИС Оформянето на специфичнитe детайли при изпълнението на контактните фасади е важно, за да се придаде завършен вид на фасадата, а също така за да се осигури надеждното й функциониране по време на експлоатация.

Подреждане на топлоизолационните плочи при вертикални ръбове

По ръбовете на фасадата/стената (фиг. 1) се полага само цяла или половин плоча, които се разминават (превързват) помежду си, както е показано.

 Оформяне на ъгли, фуги и допълнително армиране

Преди цялостното шпакловане на фасадата се извършват подготвителни мероприятия, които предопределят крайния й облик:

- Залага се диагонална армировка (фиг. 2) – ленти от стъклофибърна мрежа с размери около 30 х 50 cm – при ръбовете на отвори за прозорци, врати и други под ъгъл 45° за поемане на тангенциалните напрежения в тези зони. Задължително е лентите да се залепват плътно до ръбовете на отворите.

- Влагат се допълнителни ленти от стъклофибърна мрежа в ъглите на страниците (обръщанията), които се разкрояват с широчината на страницата й с дължина 30–40 cm, така че да обхващат ивици от около 15–20 cm по всяка повърхност от двете страни на ъгъла (фиг. 3).

Допълнителното армиране на ъглите на отвора трябва да обхваща и трите повърхности.

Залагат се различни укрепващи системата профили:

a) ъглови профили по вертикалните ъгли (ръбове) (Дет. 1);

b) водооткапващи профили – на хоризонталните ръбове по фасадата (еркери, корнизи, други);

c) профили за връзка към дограма (Дет. 3);

d) профили за деформационни фуги и други (Дет. 4 и 5).

1.1.2. При оформянето около прозорците (обръщанията около отворите), монтажът на топлоизолационните плочи се съобразява с местоположението на монтираната дограма по отношение на равнината на фасадата.

  1. a) при дограма, монтирана навътре в зида (по отношение на външния ръб), е необходимо да се оформи обръщане:

– ивиците от топлоизолационния материал за обръщанията около отворите се припокриват от положените преди това топлоизолационни плочи по фасадната стена;

– фугите между плочите по стената трябва да се разминават с тези между ивиците за обръщанията около отворите;

– топлоизолационните плочи по стената трябва да излизат достатъчно навън от ръба на зидарията към отвора (Детайл 6 I);

– топлоизолационните ивици за обръщане се полагат, след като са поставени пародифузните ленти около прозорците и лепилото, с което са залепени плочите по фасадата/стената, е набрало необходимата якост (Детайл 6 II, III);

– излишната част от плочите по фасадата, която се издава над повърхността на ивиците при обръщанията, се изрязва (Детайл 6 IV).

Ред на операциите при „обръщане“ около прозорци:

b) При дограма, монтирана на външната повърхност на стената (Детайл 7) се постига оптимално съчетание на разходи за изпълнение на топлоизолационната система, тъй като отпада необходимостта от обръщания около отворите.

c) при дограма, монтирана пред зида -„изнесен монтаж“ (Детайл 8) топлоизолационните плочи по фасадата се разкрояват и залепват в съответствие с вида и профила на касата и начина на монтиране, съобразен с проекта.

– При този вид монтаж на дограмата се постига максимална енергийна ефективност в зоната на фасадните отвори.

– За целта се използват специални носещи елементи с минимална топлопроводимост.

– Съществуват също и системи за изнесен монтаж със специални планки.

– Много е важно при ползване на такива системи за изнесен монтаж да се отчетат от проектанта-конструктор натоварванията, които се появяват от изместването на дограмата навън.

– Примери за това как изглеждат такива системи може да видите на следващите снимки: