Надежда Казакова, кмет на Брацигово: Водещата идея на „Брацигово – Каменният поток на времето“ е да пази традициите на брациговските първомайстори-строители
През 2024 г. в три села ще изпълняваме строителни проекти, всеки над 3 млн. лв.
Г-жо Казакова, в общината предстои да се проведе поредното издание на форума „Брацигово – Каменният поток на времето“. Сред организаторите на събитието е Камарата на строителите в България (КСБ), а в. „Строител“ е медиен партньор.
Много съм щастлива и горда, че вече четвърта година успяваме да направим този великолепен форум в нашата община. Основната идея на „Брацигово – Каменният поток на времето” е да пази традициите на брациговските първомайстори-строители. Свидетелство за значимостта на събитието е, че във всяко следващо издание се увеличават нашите партньори, с които го организираме. От страниците на в. „Строител“ бих искала да изкажа моята огромна благодарност на Камарата на архитектите в България – РК София-област, и на Камарата на строителите в България, с които имаме и официално подписан меморандум за сътрудничество. Благодаря и на в. „Строител“, който популяризира и отразява форума. Съорганизатори са и Конфиндустрия България и Посолството на Италия. И тази година събитието е под патронажа на Министерството на културата.
През 2023 г. посрещнахме посланика на Италия у нас Н.Пр. Джузепина Дзара и много лектори от Италия, каквито с нетърпение очакваме и сега.
Темата на четвъртото издание на форума е „Архитектура и археология”. Той ще се проведе от 12 до 14 септември. Програмата включва и редица културни мероприятия. Още в първия ден ще има концерт на италиански хор в центъра на Брацигово, а на втория ще се изяви ансамбъл „Българе”. Посетителите ще могат да гледат спектакъл, който формацията е представила и на Бродуей. Ще бъде изключително вълнуващо преживяване и каня всеки, който има възможност, да дойде и да бъде част от това събитие. Надявам се и екипът на в. „Строител” да се присъедини към нас. Представлението ще се състои в уникалната сграда и сцена на читалището в общинския център.
На третия ден от архитектурния форум ще проведем нашия традиционен кулинарен фестивал с ястия от всички населени места в общината, с народни песни и танци, детска работилница. Ще завършим с кино на открито на стадиона.
В момента има сериозни проблеми с водоснабдяването на много места в страната. Каква е ситуацията при Вас и има ли напредък по проекта за изграждане на пречиствателна станция за отпадни води?
Тази година успяхме да направим проектирането за ПСОВ и реконструкция на канализацията на квартал в с. Исперихово. Финансирането за този проект е включено в Инвестиционната програма за общински проекти в Приложение 3 към държавния бюджет. Очакваме скоро да подпишем споразумение с Министерството на регионалното развитие и благоустройството и да обявим обществена поръчка за изпълнители. В Инвестиционната програма имаме и проект за ремонт и реконструкция на водопроводната мрежа на с. Розово. Той е изключително важен, тъй като водопроводът там е на 100 години. Изграден е 1924 г., а Розово е основното село, което снабдява с вода цялата община. По трасето имахме над 60-70% загуби и изпитвахме сериозни затруднения, особено през летните месеци. В определени периоди резервоарите се източваха и докато се напълнят отново, много хора нямаха вода. Не може в XXI век и в тези климатични аномалии да нямаш вода. Затова благодаря на „Инфрастрой” ЕООД - Брацигово, която е 100% общинска фирма, че съумяха да направят и невъзможното при решаването на водния проблем. Тя е нашият ВиК оператор, защото ние не членуваме във ВиК асоциация. Дружеството си има утвърден бизнес план в КЕВР и работи по него. Много съм доволна, че успяхме заедно с управителя на „Инфрастрой” ЕООД инж. Звезделин Вукев да регулираме водоподаването за всички населени места.
Имаше идея за усвояване на минералната вода в Брацигово. Какво стана с нея?
Нямаме положително развитие по този въпрос. Последната ни кореспонденция с Министерството на околната среда и водите беше през 2021 г. Тогава ни информираха, че сме в плана за отдаване на концесия на минералната вода. Сега сме 2024 г. и все още нищо не се е случило.
Чешмата с минералната вода си тече и хората свободно си наливат от нея. Нашето желание е изворът да се отдаде на концесия, за да може да се бутилира и продава като минерална вода с марката „Брацигово”. Има желаещи да го реализират, внесено е инвестиционно намерение, но самата концесия се прави от държавата, а на този етап от МОСВ не са предприели нищо.
Прави впечатление, че общинският център е добре поддържан и е много чисто.
Така е, но това ни коства страшно много усилия и средства. Всички усещаме инфлацията и високите цени. В началото на 2024 г. трябваше да обявим обществена поръчка за сметоизвозване и сметосъбиране, тъй като приключваше предишният ни договор. Новият, който подписахме, е на доста по-висока стойност спрямо предходните години. В предния ни мандат не сме увеличавали таксата за битови отпадъци, но сега може би ще се наложи да го направим. Месечно сметоизвозването ни струва 40 000-41 000 лв. Отделно е таксата, която заплащаме на центъра за рециклиране, в който сме 9 общини – над 30 хил. лв. на месец. Това са средства от местна издръжка. Откъде да ги съберем толкова много?
Разглеждали сме подробно такса „Битови отпадъци” и данъците, които в момента хората плащат. Знаете, че през април т.г. влезе в сила наредба, в която задължават общините да предприемем нов начин за определяне на този налог – дали на брой ползватели или на килограм на отпадъка и т.н. Само искам да подчертая, че такса „Битови отпадъци” заедно с другите данъци възлизат на около 50-60 лв. на година, или 5 лв. на месец. С тези средства кое по-напред да платим – горивото, работната заплата на служителите от „Чистота”, амортизацията на автомобилите, кошовете, които непрекъснато се чупят, и т.н? Това е изключително голям проблем за община Брацигово и ние сериозно обмисляме в каква посока да поемем.
Коментирам темата с колеги от страната, търсим варианти, но поддържането на чистотата наистина е сериозен проблем. Отпечатахме различни брошури, разпространихме ги сред населението, залепихме разяснения на всеки контейнер какво може да бъде изхвърляно в него, имаме определени места за строителните и растителните отпадъци. Хората обаче продължават да не се съобразяват и изхвърлят всякакъв боклук извън контейнерите, заради което даваме и допълнително пари за наемането на камиони, които да го извозят.
В навечерието сме на откриването на новата учебна година. Приключихте ли с ремонтите на образователната инфраструктура?
Не съм имала сигнал от директорите, че има проблем някъде. Всяка година в началото на септември правя среща с тях, за да видим кой докъде е стигнал, имат ли трудности. Всичко е наред в това направление.
По какви строителни проекти се работи в общинския център и в селата?
Тази година в бюджета на общината сме разпределили средства за всички населени места пропорционално спрямо населението. Единственото село, за което няма заложени средства по капиталови разходи, е Равногор. Причината е, че когато подготвяхме финансовата рамка, се знаеше, че това населено място има утвърдени пари по Инвестиционната програма за общински проекти. Селото има спечелен проект за 3 800 000 лв. за изграждане на 10 улици с тротоари. Така че в Равногор започват мащабни строително-ремонтни дейности. Вече споменах проекта за подмяната на водопроводната мрежа в с. Розово. Надявам се в най-скоро време да започне и това строителство.
С последната актуализация на бюджета включихме проекта за канализация, водопровод и пречиствателна станция в с. Исперихово. Така че през 2024 г. в три села ще изпълняваме строителни проекти за по над 3 млн. лв.
А в града т.г. обновихме единствено улицата пред църквата – подменихме водопровода и наредихме павета. Тук е мястото да изкажа възмущението си от Националния институт за недвижимо културно наследство. Вече пети месец чакам съгласуване на проект за улица, която е около 100 метра. В града ни всички паважни и калдъръмени настилки са Недвижима културна ценност, нещо, което издействаха гражданите на Брацигово.
Как се развива туризмът и новото строителство? Изграждат ли се къщи за гости, семейни хотели и прочие?
Любим въпрос. В община Брацигово има шест села – Козарско, Исперихово, Бяга, Жребичко, Розово, Равногор и две планински летовища – „Васил Петлешков” (Атолука) и Розовски вриз.
Днес в което и от нашите села да отидете, ще се смаете от красивите къщи, които се изграждат. Например в Брацигово са Попсоколовата къща, стаите за гости „Св. Константин”, горските апартаменти „Равногор”, Старата къща в с. Козарско, която приема гости, семейният хотел „Атолука” в летовище „Васил Петлешков” и много други.
При нас определено се строи и визията на общината непрекъснато се променя. Няма стара къща, която да не е ремонтирана. Благодарение на уникалната ни природа през уикенда винаги е пълно с туристи.
Имате ли спечелени проекти с европейско финансиране?
Предстои да изпълним енергоспестяващи мерки в сградата на общината. На покрива ще монтираме и фотоволтаици. Средствата са осигурени по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Тези дни внасяме записните заповеди, за да може Държавен фонд „Земеделие“ да ни даде аванса и да започваме СМР.
В миналия мандат спечелихме два проекта по ПРСР. Единият - за ремонт и реконструкция на улици в Брацигово, доста се позабави, тъй като предвиждаше асфалтиране. Но хората не се съгласиха и ние преработихме проекта, за да се запазят павираните улици, които точно през този период бяха признати за Недвижима културна ценност.
Обсъдихме със строителите дали могат да изпълнят заданието, имат ли кадри, ще се вместят ли в парите? Изпълнителят за наша радост намери много добри майстори за реденето на павета и се справихме.
Бяхме доста притеснени дали ще успеем да спазим сроковете.
Какво е състоянието на общинските пътища на територията на Брацигово?
Не са малко общинските пътища и не са къси, така че са необходими сериозни средства, за да бъдат поддържани както трябва. Тази година общинските съветници приеха идеята да отдадем на Агенция „Пътна инфраструктура“ общинския път с. Розово - курорта Розовски вриз. В момента в най-критично състояние е общинският път от разклона на с. Бяга/с. Исперихово до изхода за Кричим. Трасето минава през цялото с. Козарско и е правено, когато е изготвян проект за канализацията на селото. През годините има пропадания и пътят наистина е в окаяно състояние. От 2022 г. сме подали проект по ПРСР и продължаваме да сме на етап оценяване. Нямаме никаква нова информация, освен че все ни казват: има шанс.
Започнахме интервюто с предстоящия форум в Брацигово и брациговските първомайстори-строители. Какво още можем да кажем?
Въпреки че сме заобиколени от чудесни сгради от туристическата инфраструктура, трябва да признаем, че строителните фирми работят трудно. Изпитват проблеми с кадрите, особено с такива, които извършват фини реставрационни дейности. Малко хора работят с камък, а при нас има много павета. След като старият майстор престане да работи, остава вакуум. Затова е важен форумът „Брацигово – Каменният поток на времето”.
На финала какво иска да каже кметът на Брацигово в съвместната рубрика на в. „Строител“ и НСОРБ – на своите съграждани, на колегите си от страната и на българските строители?
Призовавам моите съграждани да бъдат по-отговорни по отношение на чистотата на града и региона. Днес всеки дава препоръки, коментира, недоволства, а малко са тези, които правят нещо добро, за да се променя животът в нашата община. Ако всички мислим разумно и си поставим за цел да опазваме природата, водата, която пием, земята, която ни храни, ще живеем много по-спокойно и ще осигурим светло бъдеще за децата ни. Много е важно съзнанието на хората да бъде променено.
На кметовете искам да пожелая да имат много сили и здраве, защото в това немирно време е изключително трудно да се работи. Нека всички да направим така, че в нашите общини да се върнат младите. Всеки градоначалник иска да го постигне, но няма как да стане, когато липсва подкрепата на държавата. В последните 3 години, през които сме често в ситуация на предсрочни избори, ние нямаме подкрепата на държавата и не само морално, но и финансово сме изоставени.
На българските строители мога само да пожелая здраве и да продължават все така съвестно да се трудят. Ние сме работили и работим с различни фирми и досега не сме попадали на изпълнители, които да не си свършат качествено възложеното. Благодаря на строителите от името на населението на община Брацигово!