Кметът Димитър Петров: Столичният район „Красна поляна“ посреща първия учебен ден с обновена образователна инфраструктура
Изградили сме над 5 км нови тротоари, предстои да стартираме строителството на два паркинга
Г-н Петров, в навечерието сме на откриването на новата учебна година. Завършиха ли ремонтите на общинските учебни заведения? Не мога да не отбележа, че на територията на район „Красна поляна” се намира и Висшето строително училище „Любен Каравелов”, където началото на академичната 2024/2025 г. ще бъде дадено на 9 септември. Традиционно ръководството на ВСУ кани представители на администрацията на откриването.
С радост бих се отзовал на покана от авторитетното Висше строително училище, защото инженерите и архитектите, които то подготвя, са хората, които преобразяват визията на страната ни.
Първият учебен ден е празник за децата и техните родители и каквото е било необходимо да се изпълни за подобряване на образователната инфраструктура, сме го извършили почти изцяло. Реализирали сме строителни дейности за повишаване на енергийната ефективност, вътрешни ремонти, обновяване на дворни пространства и прочие. В момента сме в процес на съгласуване на проект за строителство на изцяло нова детска градина на територията на района и се надявам скоро да го стартираме. С изграждането й сериозно ще увеличим броя на градинските групи в „Красна поляна”, в сградата ще настаним и две яслени групи.
Активно работим в това направление, защото добре разбираме проблема с дефицита на места, още в самото начало на мандата ни срещнахме сериозни трудности с настаняването в детските градини. Не спираме да търсим варианти за текущи ремонти в тези учебни заведения.
Надявам се до 15 септември да сме приключили и по-мащабните дейности в детските градини.
Грижата ни за най-малките е свързана и с една идея на ротарианците в столицата, които ни съдействат за провеждането на медицински прегледи на децата.
Ще се върна на откриването на учебната година във ВСУ „Любен Каравелов”. Районната администрация се опитва активно да си сътрудничи с академичното ръководство. Отворени сме за всякакви съвместни дейности от взаимен интерес, доколкото ни позволяват ресурсите, например стажове на студенти. Ние сме сравнително нова администрация и тепърва ни предстои да обсъждаме много теми с ръководството на университета.
Преди интервюто обиколихме заедно р-н „Красна поляна”. Направи ми впечатление, че доста се строи на територията, както и че е променена визията по големите булеварди. Това е сериозен белег за развитието на района. Какви проекти се изпълняват?
В момента активно работим по тротоарите и отредените места за паркинги. Вие сам видяхте по време на 30-минутната ни обиколка, че сме изградили над 5 км нови тротоари, и то за няколко месеца. Съвсем скоро завършихме и два паркинга на територията на жилищните квартали „Разсадника” и „Западен парк”. Предстои да стартираме строителството на още два. С особено задоволство нашите съграждани приеха строителните работи на огромен участък в окаяно състояние от улица „Алеко Туранджа” в жк „Разсадника“.
С други думи, за изминалите девет месеца управление приведохме в отличен вид много тротоари в Западен парк и в жк „Западен парк”. Вече пред кабинета ми не чакат майки с повредени детски колички, за да се оплачат от настилките.
Въпреки това моето мнение е, че строителството на територията на район „Красна поляна” не върви с пълни обороти. Разбира се, ние правим всичко, което зависи от нас, особено за инфарктните точки, които са много важни. Сам се убедихте, че се реализират немалко по обем строителни дейности. Срещаме проблем с ремонта на бул. „Александър Стамболийски” – проект от голямо значение на Столичната община. На булеварда има изключително труден участък по отношение на подземната и надземната инфраструктура, а и работите по пътно платно, релси, трамваи, въобще организацията на движението са сложен и деликатен въпрос.
Ремонтите по подземната инфраструктура са на дневен ред. Какво правите в това отношение?
За ремонтите по ВиК мрежата имаме отпуснати средства от държавния бюджет. Подготвяме документацията за обществената поръчка, която е за проектиране на първи етап. Искрено се надяваме поне една част от заданието да успеем да реализираме в рамките на мандата.
Кв. „Факултета” е най-високата част в района. Там как стои проблемът с ВиК инфраструктурата?
Положителното е, че там хората нямат проблем с питейната вода, но съществува голям проблем с канализацията на квартала. Причината е, че „Софийска вода” АД не поддържа канализационната мрежа, защото тя навремето е строена по стопански начин, без проект. Поддръжката е вменена като задължение на районната администрация – и на дъждовната канализация, и на подземната за отпадни води.
Тоест, затова има поделение за благоустройство и канализация в района, което поддържа подземната мрежа на квартала?
Точно така и, слава Богу, че нямаме проблеми с работната ръка в този сектор. Човешкият фактор винаги е сериозен проблем.
Понеже коментираме територията на кв. „Факултета”, бихте ли разказали за идеята там да се изгради паркинг на СДВР, където да се съхраняват отнети по различни причини леки коли на столичани?
В момента се прави проектирането на съоръжението. Този обект е абсолютен приоритет не само защото пространството пред Районното управление на МВР се е задръстило от автомобили, а защото с изграждането на този паркинг ще можем да отстраним трайно бивше сметище, с което от години се борим. Определеното място за паркинг се използва за нерегламентирано изхвърляне най-вече на строителни отпадъци. Ситуацията е трагична. Ние извозваме тонове отпадъци и след една седмица сметището се появява отново. Неспасяема история.
Поради това направихме предложение за преотреждане на терена и там да се изгради този наказателен паркинг, който да се охранява от съответните униформени служители. Така най-накрая ще се внесе ред.
Бихте ли казали няколко думи за Западния парк, който е вторият по големина в София?
Трябва да отбележим, че за зелената система на града отговаря дирекция „Зелена система” в Столичната община. Нашият ангажимент и функция по отношение на Западния парк или на други зелени пространства на територията ни е, когато има проблеми или когато искаме нещо да се реализира, да го изискаме от специализираната дирекция. Ние сме в непрекъсната комуникация със структурата, тъй като в нашите паркове срещаме редица проблеми от тяхната компетенция. Опитваме се да ги решаваме, доколкото можем, тъй като ние нямаме пряко отношение и възможност да въздействаме. А колкото до Западен парк – той е добре поддържан и изглежда по прекрасен начин.
В района има проблемна територия, известна като зоната около виетнамските общежития. Там предстои ли да се случи нещо положително?
В момента там проектираме сграда за социални жилища, като сме пуснали запитване до държавата за определени терени. Всичко обаче става бавно и донякъде това се дължи на несигурността на национално равнище. Политическата криза и честите избори не ни дават възможност да разгърнем нещата така, както искаме. За съжаление подадените от нас писма за развитие засега са без отговор.
Надявам се бъдещото редовно правителство да реши казуса, защото социално слабите хора не са малко, поне в нашия район. Администрацията на „Красна поляна“ изследва всяка възможност за свободни общински терени, но към момента имаме решение само за един блок.
Какъв все пак е животът около виетнамските общежития?
В тези сгради вече не живеят виетнамци. Настанени са хора в неравностойно положение, които са в трудна ситуация. Обитателите на общежитията са социални групи, които не са научени да работят, а и разбиранията им за хигиената на околното пространство се различават от това на другите хора. Затова околното пространство изключително често се превръща в сметище. През март т.г. проведохме кампания за цялостно почистване на района. Изкарахме огромни тонажи с боклук. За съжаление към настоящия момент състоянието в зоната пак е същото.
В тази връзка апелирам към Столичната община да обърне много сериозно внимание на фирмите, които извършват благоустройствени дейности в София, и да засили контрола къде се изхвърля боклукът.
В близост до въпросните виетнамски общежития е Първа АГ болница „Света София” и Медицинският комплекс „Д-р Щерев”, пространствата около които са пълна противоположност, с красива и чиста околна среда.
Това е интересното на р-н „Красна поляна”, че през годините се е развивал в две крайности. Тишина и зеленина определяха нашия район. Тук искам да припомня един любопитен факт – когато през ноември м.г. ръководството на района встъпи в длъжност, на следващата седмица падна голям и тежък сняг. Бяха изпотрошени изключително много дървета и клони. Това беше първото предизвикателство за нашата нова администрация, която реагира адекватно. Справихме се и продължаваме да полагаме максимални усилия за решаване на всички проблеми.
Няколко думи за икономиката на района?
Това е сложен въпрос, защото р-н „Красна поляна“ е много особен и откъм население, и откъм икономическа дейност. Поради една или друга причина не се смята за привлекателен за развитието на бизнеси. Надявам се за четирите години на нашия мандат да можем да променим това схващане и да докараме поне един инвеститор, който да развива чист бизнес.
Разкажете ни за зоната около стадион „Септември”?
Изключително болна тема. Столичната община е направила предложение към Министерството на младежта и спорта да бъде прехвърлена собствеността към СО, защото в момента комплексът не се поддържа и вече е в невероятно окаяно състояние. Надявам се във времето да успеем и съоръжението да стане общинска собственост. Съответно СО съвместно с район „Красна поляна” да предприеме действия за облагородяване на това пространство, тъй като спортът е изключително важен за здравето на жителите ни. На територията ни няма достатъчен брой футболни игрища или спортни зали, което пък от своя страна ограничава хората и децата да спортуват.
На финала какво още иска да сподели с българските строители, със своите съграждани и с колегите си от страната кметът на един от най-старите софийски райони?
Няма спор, че това в много отношения е един от най-сложните райони в цялата страна – и като население, и като урбанизация, и като начин на живот и икономическо развитие.
Нашите жители са над 60 000, без да има обективна статистика за едно реално преброяване. Преди девет месеца заварихме един неподдържан и неподреден район. Това моите съграждани няма как да отрекат. Сега се опитваме всячески да създаваме пространства, които да бъдат в полза на децата и на техните родители.
Известно ми е, че заедно с моите колеги в страната се стремим да подготвяме проекти, така че да имаме ясната визия за четири, пет или шест години кои са нещата, които трябва да бъдат постоянно на вниманието ни.
В момента сме заложили монтаж на улично осветление на места, където въобще няма такова. Стремим се да създаваме една по-сигурна среда.
Изключително много разчитам на строителите не само да изпълняват наши обекти, но когато решат да правят някакви инвестиции, да обърнат внимание на нашия район.
Борбата е много трудна, но заедно ще се справим.