Кметът Станислав Стоенчев: Община Сопот ще реализира три проекта със средства от бюджет и ще санира осем блока по НПВУ
Благодарение на труда на българските строители визията на населените места непрекъснато се преобразява и става все по-хубава
Г-н Стоенчев, има нещо знаменателно във факта, че първото интервю, което давате за в. „Строител” като нов кмет на община Сопот, е в деня, когато честваме 187 г. от рождението на Васил Левски (18 юли). Използвам случая да Ви пожелая успех от името на Съвета на директорите и екипа на в. „Строител“!
Сърдечно благодаря за пожеланието. Заедно с Центъра за работа с деца – Сопот, организирахме подобаващо тържество за годишнината на Апостола на свободата. Бих искал да споделя нещо малко известно – майката на Васил Левски Гина Кунчева е с корени от нашия град и това още повече ни свързва с живота и делото на големия български революционер.
Преди време общината успя по забележителен начин да реновира няколко панелни жилищни сгради, на чиито фасади са нарисувани знакови лица от възрожденската история на Сопот.
Тези обекти се реализираха в предишните управленски мандати на местната администрация. Санираните блокове продължават да впечатляват посетителите и хората, които преминават през града, със своята уникална визия. На една от сградите е нарисуван Иван Вазов. Тук е родното място на Патриарха на българската литература, който е твърдял, че Сопот бил основан в началото на XVIII век от прадядото на неговата майка – поп Аврам. Бих искал да обърна внимание на някои от аспектите на Общия устройствен план (ОУП) на Сопот, независимо че той беше приет преди два мандата, през които аз бях общински съветник. Познавам изключително добре спецификата на развитие на града и сега като кмет ще работя то да става извън определената територия от ОУП. Желанието на местните хора е общинският център да се развива и във вилната зона, която се обособява. В момента проектираме главен път към това ново селище, като един от големите работодатели в общината, който е инвеститор клас „А”, ще ни подкрепи да реализираме начинанието.
Икономическото развитие на Сопот на наличието на инвеститори ли се дължи и това води ли до повишени обеми на строителство?
Развитието на общината се дължи на много фактори, които благоприятстват и различните видове строителство. Сред тях е местоположението ни. Нашият град е разположен в средната част на Карловската котловина, в самото подножие на Стара планина и непосредствено под стръмните склонове на едни от най-високите й върхове. От Балкана към града се спускат две пълноводни реки. Сопот се намира и на 5 км на запад от най-големия град на котловината – Карлово. Строителните разрешения от началото на настоящата година са 12 на брой. В инвестиционната ни програма е заложен ремонт на сградата на данъчната служба, която всеки ден се посещава от много граждани. Той ще бъде финансиран от държавния бюджет в рамките на Инвестиционната програма за общински проекти. Това ще е първият строителен обект на новата местна администрация. Довършихме четири проекта, останали от предишния мандат, но реалният старт за нас ще е ремонтът на данъчната служба. По отношение на жилищното строителство извън това, което се изпълнява от частни лица във вилната зона, можем да се похвалим с одобрени проекти за енергийно обновяване на 8 многофамилни блока с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Те получиха безвъзмездни средства в рамките на първия етап на програмата за саниране по НПВУ. По него кандидатстваха общо 32 проекта от Сопот. От тях 24 са в резервния списък. Имаме уверението на различни управленски структури, че при формирането на редовно правителство е възможно от държавния бюджет или със средства от ЕС жилищните ни сгради в резервния списък също да бъдат санирани и да допълват останалите обекти с възрожденски портрети на фасадите.
Какви други проекти ще реализирате с финансиране от Инвестиционната програма за общински проекти?Освен ремонта на сградата на данъчната служба, за която стана дума, имаме още два проекта. Те са за реконструкция на площада на Сопот и на Главен колектор I. Това са основните проекти, за които получихме финансиране и вече са с подписани споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В момента провеждаме обществените поръчки за изпълнители и след това ще може да стартираме строителството. Преустройството на централния площад се превърна в емблема за първата година от управлението на настоящото общинско ръководство. Заварихме много сложна ситуация – това е доста стар проект, започнат от нашите предшественици в администрацията. При встъпването ми в длъжност се сблъсках с разкопан площад, за който оставаха само 5 дни до изтичането на срока на договора за изпълнение, а реално строителните дейности не бяха стартирали. В същото време в общината липсваше документация по този проект.
Какво е състоянието на пътната инфраструктура в общинския център
За съжаление уличната мрежа в града е в окаяно състояние, след като през 2015 г. беше подменена подземната инфраструктура. В рамките на втория етап на водния цикъл не бяха възстановени компрометираните от строителството асфалтова настилка, тротоари, бордюри и т.н. Единствено главният бул. „Иван Вазов“, който е част от републикански път I-6 София – Бургас, е в добро състояние. Това е твърде недостатъчно, за да развиваме успешно туризма в Сопот. В същото време всеки общински път, който е в урбанизираната територия, е с трайна настилка, независимо от сложния на места терен към някои от къщите в двете ни населени места – и в гр. Сопот, и в с. Анево. Използвам случая да благодаря от страниците на в. „Строител“ на нашите големи работодатели ВМЗ АД и SKF АД и на другите фирми в общината за добрите контакти, които поддържаме, и че заедно с тях реализираме различни проекти.
След приключването на водния цикъл какви проекти са на дневен ред в сферата в общината. Имате ли идеи за прочутите сопотски чешми, които са 22 на брой и се захранват от шест извора?
При изпълнението на водния цикъл водопроводната мрежа в гр. Сопот и с. Анево е напълно подменена. Предстои споменатата вече рехабилитация на Главен колектор I. Инвестицията е за 2 450 500 лв. Имаме проекти за реконструкция на всички чешми, някои са строени преди 150-200 г. Те предлагат прекрасна вода за пиене, но искаме да имат нова атрактивна визия, с която да ги превърнем в своеобразни паметници на времето. Намерили сме солиден спонсор, който ще финансира това начинание.
Темата за образованието Ви е доста близка. Освен че два мандата сте били общински съветник, включително и зам.-председател на ОбС Сопот, сте били и председател на Постоянната комисия по образование, култура, здравеопазване, социални и младежки дейности, вероизповедания, интеграция на малцинствата, спорт и туризъм.
Ще се върна назад във времето – аз съм възпитаник на една от детските градини в Сопот, продължих обучението си в училищата в града и завърших средното си образование в Професионална гимназия „Владимир Заимов”. В нея са създадени отлични условия - учениците изучават английски, немски и руски и постигат високо ниво на владеене както по основния чужд език, така и по втория. Това увеличава шансовете им за оптимална реализация. Представянето на випускници на ПГ „Владимир Заимов” на кандидатстудентски изпити по български език и литература, история, география, математика, физика, химия и други е отлично. Професионалната гимназия постига големи успехи и в различни състезания, например „Икономика”, „Най-добър млад програмист”, „Най-добър млад готвач, сервитьор, сладкар и барман” и др. Лично аз съм завършил „Компютърни системи и технологии” в ПГ „Владимир Заимов”. Висшето си образование получих в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ със специалност „Начална и предучилищна педагогика”. Професионалното ми развитие започна в Сопот. Осем години бях учител, после се дипломирах отново в ПУ „Паисий Хилендарски“ по специалността „Мениджмънт на социалните организации”, след което работих в общината до момента, когато хората ми гласуваха доверието да стана техен кмет. Общо на територията ни има три детски градини и три училища – две са общински, а професионалната гимназия е държавна. Бих искал да кажа няколко думи за Радиното училище. То, както и много други обекти и места в Сопот, са описани в романа „Под игото“ на Иван Вазов. Наименованието му идва от Рада Госпожина, която е сред главните герои в книгата. Незабравим момент от повествованието е главата „Радини вълнения“, в която се проследява годишният изпит на възпитаничките на младата учителка. Сега Радиното училище е част от къщата-музей „Иван Вазов”, за която общината има спечелен проект за основен ремонт на сградния фонд.
Казахте, че хората са Ви гласували доверие. Защо Ви избраха за свой кмет?
На първо място заради екипа ми, съставен от знаещи и можещи съграждани, които обществеността доста добре познава. На второ е моята откритост и откровеност при срещите ми с хората.
Какво още иска да каже кметът Стоенчев в съвместната рубрика на в. „Строител“ и НСОРБ „Общини: кметовете говорят“ – на българските строители, на своите съграждани, а и на колегите си от страната?
Първо искам да приветствам българските строители, защото благодарение на техния труд визията на населените места непрекъснато се преобразява и става все по-хубава. Призовавам фирмите, когато печелят търгове за важни инфраструктурни обекти, каквито има във всяка община, да ги изпълняват отговорно. На колегите кметове ще кажа, че тяхна роля за строителството на различни обекти – жилищни и социални сгради, инфраструктура и т.н., е най-важната. Затова им желая успех! На моите съграждани ще пожелая преди всичко здраве. Останалото трябва да им даде нашият млад управленски екип.