Инж. Георги Лапчев, кмет на община Царево: Трябва да завършим свързаността между морските населени места
Поглеждайки назад във времето, съм изключително удовлетворен от това, което се е случило, и спокойно мога да заявя, че се гордея с всичко, което съм направил
Инж. Лапчев, срещаме се след приключването на сесия на Общинския съвет, която продължи доста дълго. Какво обсъждахте?
Наистина много се проточи сесията. Един от въпросите, които обсъдихме, касаеше имот на брега, собственост на компания, инвеститор от висок клас, която е готова да реализира инвестиционно намерение за строеж на луксозни къщи, озеленяване, басейни и т.н. Днес трябваше да се зъвърши една процедура, която за срам на община Царево е започнала през далечната 2007 г. Въпреки че има ПУП за терена, замяната на много малки части не беше приключила. Чисто технически процедурата е абсолютно ясна и дори не подлежи на дебат. Просто беше необходим един глас от опозицията, тъй като е нужно квалифицирано мнозинство, и поради това опозицията си позволи месеци наред да бави процедурата и да унижава собственика, което не беше коректно. Все пак благодаря на колегите от опозицията Димитър Гочев и Станислав Добрев, както и на Станимир Вешев, който от самото начало беше „за“ - това са хора, които осъзнават значението на един такъв проект за нашата община. Така че като обобщение - след бурни дебати и демонстрация на политически инатлък все пак успяхме да дадем зелена светлина на една много голяма инвестиция за гр. Царево. Надявам се до няколко години да я видим реализирана, да имаме много красива гледка на крайбрежната алея и това да привлече нови хора в нашата община, които да живеят в този комплекс.
Какво е имало преди на това място?
Това е мястото на стария завод за лодки и различни корабни изделия, който сега е занемарен, изоставен. То има една от най-хубавите локации в града. Облагородявайки този терен, ще завършим общата архитектурна визия на целия пристанищен залив по начина, по който тръгваме да решаваме и визията на следващия залив - на Централен плаж, започвайки от единия нос на Белите скали и стигайки до другия, преминавайки през плажа. Тези проекти се движат в момента, там брегоукрепването от страна на държавата в едната част приключи, в другата, която е в самата основа на залива, тече проектирането. Предвиждат се още алеи, които да свържат града със страната, на която се намира Бей вю. Всъщност ще има няколко алеи, наистина ще има красива гледка, ще има и още един парк, това са проекти от бъдещето, по които се работи и ще се случат.
Сезонът започна ли и как?
Започна, но не в мащабите, в които се очакваше. За това много помогна и непремереното публично говорене. Какво имам предвид? Първо големите телевизии не спряха да обявяват много лошо време, жълт код и т.н. В действителност не само че времето е чудесно, не вали, но дори и облаче няма. Имаше и поредица от спекулации, свързани с прословутия разлив и заразяване от Украйна. Разумната преценка е, че сме достатъчно далече и няма как да дойдат такива опасни води с бактерии, вируси и т.н., за каквито се говори. После показаха един удавен бик на Корал, който бил дошъл от Украйна. Абсолютна глупост. Най-вероятно животното е било на кораб, там се е случило нещо и е било изхвърлено във водата. Няма болест, няма вирус. Грешните прогнози и необмисленото говорене са изключително вредни особено за туризма. Хората често предпочитат да вярват в теории на конспирациите и това е най-продаваемо, но кой печели от това, че ние сами създаваме съмнения по отношение на чистотата и сигурността на Българското Черноморие. В тази връзка искам да кажа, че каквото и да се случи по бреговете на Гърция, Италия, дори Африка, то никога не се разшумява, докато не бъде проверено на 100%, защото е ясно, че лошата реклама ще доведе до спад на продажбите. За съжаление при нас хейтърството се е превърнало в национален спорт. Говорят се какви ли не лоши неща, а от такива приказки зависи туристическият сезон.
По отношение на инфраструктурата какво беше направено в общината преди старта на сезона? С какво ново посрещате гостите?
Понеже сме в Царево, ще говоря първо за Царево. През 2023 г. заслужено обърнахме внимание на общинския център, тъй като в предходните години правихме паркови пространства в Лозенец, нови площадни пространства в Ахтопол и в общи линии нямаше кой знае какви инвестиции в самия общински център. Тази година туристите и жителите на Царево ще се радват на чисто новата входна улица на града, чието изграждане етап 1 приключи - от входа на града до ул. „Преображенска”, която сега е напълно реновирана с нов асфалт, нови тротоари, зелени площи, нови маркировки, разширена е и изглежда прекрасно. Ще има и отваряне на нова улица, която ще бъде входът за предстоящия медицински център. Медицинският център винаги е бил и ще бъде приоритет номер едно за нашата община. Знаете казуса с „Пирогов” и дългата процедура, в която за съжаление ни вкараха политически интриги, и те сложиха проекта на трупчета. Ние обаче не можем да седим и да чакаме да се размрази, затова направихме нов проект, по който съществуваща сграда, общинска собственост, ще бъде напълно реновирана. Извършихме обследване, проектиране, преминахме през РЗИ, РИОСВ, през всички съгласувателни процедури, отговорихме на абсолютно всички изисквания, вкл. да имаме сегмент с радиолъчева защита, защото ще има рентгени. Предвиждаме ремонтът на сградата да приключи до края на лятото и през есента медицинският център да отвори врати и да заработи. Той ще приюти джипитата и спешната медицинска помощ. Виждаме, че проектът на държавата за спешната медицинска помощ зацикли и не се случва на практика, затова общината прави бекъп, с който да отговори на нуждите на хората.
Това обаче не означава, че се отказвате от проекта за болницата, или...?
В никакъв случай, проектът за болница стои със същата сила, готов е и чака своята реализация, но към момента изграждането на медицинския център е належащо.
По отношение на дейности, които реализираме в друга общинска инфраструктура, тече ремонт на общинска сграда, за който общината не влага никакви средства. Ние отдадохме безвъзмездно за определен период една своя сграда на Тракийския университет, който извършва в нея усилени ремонтни дейности, за да може да приеме своите студенти в началото на есента. Вече говорим за учебната програма, за факултети. Специалностите ще са насочени основно към морската биология и морската ихтиофауна, тъй като има отчаяна нужда от морски биолози в нашата страна. Мисля, че като най-морска община Царево е перфектното място за тези специалности.
Има и други големи инфраструктурни проекти, по които се работи. Продължихме обновяването на централната градска част, залагаме на гранита, той е нашият материал. Неслучайно ни наричат гранитния град, този материал придава стил и облик на Царево. Монтират се светещи арки. Много се гордея и че успяхме да ремонтираме църквата в града, вече е със златно кубе. Надявам се да успеем да направим такива кубета и на църквите в Бродилово и Кости, това ще е много добро дело.
С ВиК - Бургас, реализираме голям проект - девет улици са с подменена канализация, предстои асфалтирането им. Разбира се, съобразяваме се с туристическия сезон. В процедура по избор на изпълнител за медицинския център сме. Предстои асфалтиране на отсечката с. Велика - с. Фазаново. Избран е изпълнителят, предстои дейностите да стартират съвсем скоро. Отсечката не е ремонтирана от 50 години. Това е от проектите, финансирани от държавата, за които МРРБ ни даде 50 процента и предстои да ни предоставят и останалата част. Дано да бъдат заложени в бюджета нужните средства, защото са от изключително значение за общините, а сичтам, че така се дава шанс и на икономиката на страната.
Друг голям проект, за който тече процедура за избор на изпълнител, е укротяване на едно дере в с. Кости. Това е най-заливаното населено място в цялата държава. Хората дотолкова са свикнали с наводненията, че те дори не влизат в информационния обмен. Ние доста се постарахме да създадем възможност да бъде проведена процедура по линия на бедствия и аварии, за да укротим това дере, да вдигнем бреговете и по този начин да вкараме прииждащата вода в р. Велека и тя да не се разлее в самото село. Такава е идеята на този проект и той също ще се изпълнява това лятото. Това са по-големите инфраструктурни проекти, които се реализират или предстоят през летните месеци и които никак не са малки за нашата община.
В края сме на този мандат на местните власти. Вие какво отчитате като най-голям успех и за какво не Ви стигна времето?
12 години съм вече на позицията кмет. Когато влизах в този пост, честно казано, дори не съм си помечтавал, че ще издържа толкова време. Наскоро вадихме историята на общината, тъй като във фоайето на фронт офиса подреждахме всички управлявали общината от нейното създаване. Оказа се, че 3 последователни мандата до този момент никой не е издържал тук, и аз всъщност съм най-дълго управлявалият кмет. За тези 3 пълни мандата почти няма нещо, което да докосна, което да не сме изградили, обновили, ремонтирали, направили чисто ново. Голяма част от мечтите се превърнаха в реалност. Поглеждайки назад във времето, ако някой тогава ми беше казал, че ще направим всички крайбрежни алеи, че ще има толкова паркове, че всички детски градини ще са напълно реновирани, че училищата ще изглеждат по невероятен начин, че ще имат собствен характер, което се отразява и на самото образование, че улиците и инфраструктурата, която е под земята, ще бъдат напълно поправени, освен това ще имаме и нови площадни пространства във всички населени места плюс общински сгради, в които да се помещава общинската администрация, едва ли щях да повярвам. Сигурно изпускам сериозна част от свършеното - свързаността, асфалтираните пътища, инфраструктурата по селата, много са нещата. Единствено не ми стигна времето за болницата. Всъщност не точно - щеше да ми стигне, ако не се беше случил този политически парадокс, който спря проекта. Това сякаш остана бленувана мечта. Точно затова сега ще положим много усилия този последен нюанс за нашата община да се случи, не можем да построим сега болница, но ще направим чисто нов медцентър, който да удовлетвори нуждите на населението. Друга беше концепцията и моето желание - Царево да има модерна и съвременна болница, на много по-високо ниво от областния център, но реалностите са такива и ще действаме съобразно възможностите в момента.
Видях и една моя мечта да се реализира - Царево се превърна в третия университетски град по морето. Това автоматично допълва политиката на общината по отношение на здравеопазването, защото университетът ще подготвя кадрите, които в бъдеще ще работят в здравните заведения, включително в болницата, която вярвам, че ще имаме. В общи линии, поглеждайки назад във времето, съм изключително удовлетворен от това, което се е случило, и спокойно мога да заявя, че се гордея с всичко, което съм направил. Ако се върна назад, бих направил същото, може би с по-малко нерви.
Какво бихте си поставили като основна цел за един следващ мандат?
За мен бъдещето на общината минава през изграждането на болница и засилването на образованието, което ще привлече млади хора в града. Стъпките, които направихме дотук, са верни, но трябва да се задълбочат. Политическото безвремие в последните 2-3 години, както и заложеният 3% дефицит в бюджета не могат да не се отразят на скоростта, с която всички общини искат да се развиват. Но понеже интервюто е за в. „Строител“, да кажем какво предстои по инфраструктурните политики. Категорично трябва да завършим свързаността между морските населени места, да се подобри инфраструктурата, което е важно и за цялата държава. Трябва да се реновира пътят между Лозенец и Царево, да се доизгради велоалеята между Лозенец и Велика, да се построи такава около Варвара и Ахтопол и да се даде възможност на туристите да се движат безопасно.
По отношение на бъдещето на Царево - построяването на пристанището е жизнено важно. Рибарското пристанище на Царево е крайно недостатъчно и аз лично от години обяснявам, не си спомням пред колко министри вече съм поставял въпроса, колко е важно пристанището. И не защото е в Царево, а защото тук е най-големият риболовен флот на малки плавателни съдове. Неслучайно тази година най-големият улов на паламуд е тук. Дори се наложи рибарите да спрат да риболуват, защото бяха хванали толкова много риба, че нямаше какво да я правят. Ако пристанището беше реализирано и имахме възможността всички плавателни съдове да спират удобно, да могат да правят своята товаро-разтоварна дейност бързо, да имаме онази хладилна техника, която е заложена в проекта с шоковото замразяване, големите хладилни камери, тогава риболовният процес щеше да бъде на много по-високо ниво. Това щеше да даде възможност на хората, които се занимават с улов на риба, да работят само това, а не и търговия, брокерство, да организират транспорт и т.н. Най-обидното обаче беше, че заради всичко това изкупната цена падна, станахме свидетели как в големите търговски вериги килограм паламуд струваше 17-19 лв., а изкупната цена в Царево беше между 2 и 5 лв. Това не е нормално и е много нечестно спрямо хората. Този процес може да влезе в истинските си рамки едва когато рибарското пристанище бъде построено. Ако държавата не се намеси, в никакъв случай общината не може да се справи сама.
Другото много важно, което трябва да се случи, е да се завърши процесът с изграждането на пречиствателните станции. Община Царево за пореден път препроектира пречиствателната станция в Синеморец, защото проектът всеки път не се харесва на Басейнова дирекция и на МОСВ. Една точка за заустване я местим не знам колко пъти.
Не Ви ли глобиха преди време за липсата на ПСОВ?
Знаете ли как реагира обикновено държавата? Пита има ли пречиствателна станция (ПС) в Синеморц, Ахтопол и Варвара? Няма от 100 години. Но кажете ми къде има ПС, построена само от община? И в Европа няма такава. Без помощ от държавата няма как да се случи. Държавата обаче някакси бяга от ПСОВ в Синеморец и Варвара, все намира причина да не хареса идейните проекти на общината, които са направени от години. Няколко пъти внасяме проекта за Синеморец, след като изтече един определен период, се връща отговор, че нещо не съответства. Но това нещо на предходното гледане е съответствало, просто се намира нова конфигурация на отказа. И тъй като обикновено когато отговорът от министерството дойде, даден срок вече е изтекъл, общината трябва да стартира процедурата отново. Може би за 6-и път стартираме процедурата. Последния път Басейнова дирекция не хареса точката на заустване и поиска да й дадем нова, а тази, която сме предложили, е съществуващата, която преди е била посочена, одобрена и разрешена от Басейнова дирекция. Практиката е те посочват къде да бъде точката на заустване, ние проектираме, правим парцеларни планове, отчуждаваме и внасяме проекта. А след това те ни го връщат с най-различни мотиви. Миналият път беше - „тук има подземни водни тела“. Ами сега ли ги видяхте? Като ни посочихте точката на заустване, тези тела нямаше ли ги там? И всичко това струва пари на общината. Решението, което трябва да взема, е или да спра да се боря, или да продължавам да упорствам. Защото аз от 8-9 години настоявам, че трябва да има ПС в Синеморец въпреки всички атаки от зелени, бембени и други био, еко, веган организации, които казват - няма да се строи. Тези, които пишат жалбите срещу строителството на каквото и да е в района, всъщност спират строителството и на ПС. Как да опазваме природата без пречиствателна станция, която все пак трябва да бъде пострена? Мога да дам и конкретен пример с един проект по Лайф плюс за еко пречиствателно съоръжение, което да изградим в Синеморец. Заедно с ВиК – Бургас, направихме проект и познайте откъде дойде жалбата срещу този проект - от природозащитна организация. Проектът пропадна заради тези, които твърдят, че пазят природата, те го оспориха. Не им беше достатъчно еко. Сега сме в същата ситуация.
Заради проблема с ПС един бивш еко министър дори ме беше обявил за рецидивист, защото съм нарушавал системно еко закона, а всъщност принципалът, министърът на околната среда и водите, постоянно дърпа ръчната, образно казано, и спира процеса. Ситуацията в нашата община по отношение на пречиствателните станции е парадоксална.
Понеже заговорихте за парадокси, имате ли вече ОУП на общината?
ОУП приключи многострадално с един документ, който дойде в последните дни на арх. Иван Шишков като министър на регионалното развитие, който се обърна към министъра на околната среда да оттегли екологичната оценка и по този начин отпадна изменението на плана от 2014 г. Това, което предстои, е държавата да напише ново задание, съобразено с новите условия, каквито и да са те, което тепърва да премине през всякакви комисии, и едва тогава да се избере нов изпълнител за нов ОУП, който да започне да се пише съвсем на чисто. Което на практика означава, че трудът на едни 13-15 правителства отиде на вятъра и стартираме за 4-ти път този план. Лично моето мнение е, че Царево никога няма да има ОУП. И го заявявам официално, защото държавата не желае да има ОУП, което е много жалко. ОУП в Царево няма да има, докато МОСВ и МРРБ не се разберат и от това не произлезе някакво решение и посока. В продължене на 16 години ние тичаме в кръг - понякога по-бавно, а понякога по-бързо, но резултатът винаги е един и същ - нищо. А това създава проблем за всички инвеститори и като цяло за общината.
Традиционно Царево привлича и с богата културна програма.
Стремим се да я развиваме и обогатяваме, въпреки че става все по-трудно да се прави култура. Доста нарасна програмата, че чак се притесняваме да не досаждаме, и затова гледаме и да я балансираме. Да има от всичко по много, но да е деликатно предложено, всеки да има възможност да гледа, слуша и чете каквото иска. Не можем да дадем и назад, защото сме стигнали едно ниво, което няма как да свалим. Все пак това е Царево и ще гоним стандартите на Царево. Този уикенд предстои 9-ото издание на Караван парти, специален гост ще е Васил Найденов. За първа година направихме и рок фестивал с жива бира, предстои традиционният Рибен фест, както и Джурджуната в края на сезона. Гостите на Царево със сигурност няма да скучаят.
Мнението Ви за в. „Строител“ и възможното развитие на сътрудничеството с изданието?
В. „Строител“ е много четен в нашата държава, тъй като той отразява важни теми, по които не може да има фейк новини. Вие пишете истината, това, което наистина се случва, което е много хубаво, защото, както казах, хейтърството у нас се е превърнало в национален спорт. Спокойно можем да кажем, че вестник „Строител” е един от стожерите на истината, за това къде какво се случва в нашата държава, какво се изгражда, какво вълнува строителният бранш. Партньорството с такава медия е винаги желано и ползотворно и се надявам, че нашето ще продължи и занапред.