Лом се бори за строежа на защитна дига
От градовете по българския бряг на р. Дунав само Лом няма защитна дига. Дълги години се говори за тази стена. Предишни общински съвети и кметове са предлагали проекти, търсили са средства за изпълнението им, но не са ги получавали. Държавата обаче е гледала на този разход като на не особено оправдан, а общината не е могла и не може да си го позволи. На 22 април 2006 г. при Лом Дунав отбеляза най-високата си точка, откакто се правят измервания – 985 см. Смята се, че такова пълноводие потича един път на 100 години. Наводнени бяха 23 къщи, два хотела, три обществени сгради, 500 дка крайбрежна ивица, градският парк. В пристанищния комплекс под вода са 12 от общо 19 крана. Работата спира, малко остава да се затвори и жп гарата, защото коловозите също са под вода.
Всяка пролет реката приижда. През по-голямата част от 2009 г. тя е била над 7 м. Тази година – също, от Йордановден е все около 7 м. Въпреки това строителството не върви. За проблемите разговаряме с кмета на града Пенка Пенкова.
Г-жо Пенкова, вие сте кмет за втори мандат, защо дигата още стои недостроена?
Дигата започнахме през 2007 г. Много бързо след потопа през 2006 г. изработихме проект и успяхме да си осигурим финансиране. Тогава от Германия доставихме шпунтови елементи за основата за защитното съоръжение. У нас те се използват за първи път, но в Германия, откъдето взехме модела, често ги използват. Това са метални плоскости, които се набиват дълбоко в земята. Набиването започна през есента на 2008-а и продължи през цялата 2009 г. Основата вече е изградена, но в момента е под вода. Но това е първият етап. Следва втори. Дигата е на две нива, предвидена е и пешеходна бетонова пътека. Дълга е 800 м – от белия кей на пристанището до сградата на морската администрация. Ще пази от заливане централната градска част, пристанището, градския парк. Ще спре свлачищните процеси в квартал Боруна.
Но работата е спряна от доста време.
Нямаме средства, финансирането, което е по програмата „Регионално развитие”, бе прекъснато. Писали сме много писма до МРРБ, гражданите дори направиха подписка. Писали сме до премиера Бойко Борисов, срещала съм се лично с него. Нужни са ни още 3,5 млн. лв., за да довършим стената. Стойността на целия проект е 10 млн. лв. Разбират ни, казват – да, тази дига е важна, но в страната все има по-важни неща от нея. В момента тече одит, прави се проверка на техническото изпълнение на основата. На фирмата - изпълнител на проекта, „Росилекс”, не е плащано от 2008 г.
Има ли стена от Дунав на отсрещния румънски бряг срещу Лом?
Да, има дига. Срещу Лом се намира село Раст. Благодарение на неговите диги ние оцеляхме през 2006 г. Защото, когато водата прехвърли тези диги, Дунав се разля на 6 км навътре в румънска територия. Там цялото село – 600 къщи, бяха под вода. Войници извеждаха хората, 3000 души дълго време спяха по ливадите. Там беше истинско бедствие. Къщите рухваха във водата, хора и добитък останаха без покрив. Мисля, че след 2006 г. и те градят диги.
Ако финансирането се възстанови, за колко време ще бъде изградена защитната стена?
До края на годината може да приключи работата по втория етап. Той предвижда върху основата да бъде изградена бетонова пътека, широка 6 м. Върху нея след това ще се монтира стъклена стена. Продължаването на строителството зависи един път от средствата, но втори път – от Дунав. По стената може да се работи само при ниво около 5–6 м.