КСБ

КСБ и министърът на финансите Теменужка Петкова обсъдиха актуални теми

Дискутирани бяха средствата за инвестиции и индексация, заложени в бюджета, забавените плащания и финансовите корекции

Ръководството на Камарата на строителите в България (КСБ) проведе работна среща с министъра на финансите Теменужка Петкова, на която бяха обсъдени актуални за бранша въпроси. Срещата се състоя в Министерството на финансите (МФ) на 14 февруари. В нея от страна на МФ се включиха и зам.-министър Кирил Ананиев, и експерти от дирекция „Държавни разходи“ във ведомството. Камарата бе представена от председателя на Управителния съвет инж. Илиян Терзиев, зам.-председателите на УС инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ – София, и инж. Иван Моллов, Любомир Пейновски, председател на УС на ЕЦИХ в сектор „Строителство“ и председател на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД, инж. Благой Козарев, председател на Комисията по професионална етика на КСБ, инж. Николай Николов, председател на ОП Бургас и изп. директор на Фондация „Български строител“, прокуриста и гл. редактор на в. „Строител“ Ренета Николова. В срещата участва и председателят на УС на Българска браншова камара „Пътища“ инж. Стефан Чайков.

„Благодаря Ви за бързата реакция за провеждането на тази среща, защото за каквито и въпроси, свързани с инвестиции, финансиране, бюджети, планове, програми, да говорим, от ключово значение е позицията на Министерството на финансите“, каза в началото инж. Илиян Терзиев.

От своя страна министър Петкова посочи, че тя и екипът й са отворени за комуникация и диалог по актуалните за сектора теми.

В началото на срещата инж. Любомир Качамаков представи един от приоритетите на Камарата – въвеждането на правилата на FIDIC в договорите за строителство. Той подчерта предимствата на Зелената книга за проекти до 5 млн. долара, използването на която би било от голяма полза за малките и средните фирми.

Инж. Терзиев и инж. Николов поставиха въпроса за застраховките. Ограничаването на застраховките като гаранция до 500 хил. лв., което означава само за обекти до 5 млн. лв., затормозява бранша и създава опасност от невъзможност за изпълнение на проектите. КСБ настоява този несправедлив текст в Закона за обществените поръчки (ЗОП) да бъде променен. Подчертано бе, че в Европа застраховката като начин на обезпечение работи от години.

Любомир Пейновски зададе темите за средствата за капиталови разходи и за индексация, заложени в бюджета, забавените плащания и финансовите корекции.

Обсъдени бяха и текущата ситуация с Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и европейските програми, както и необходимостта от промени в ЗОП и постановлението на Министерския съвет, касаещо индексацията.

Инж. Терзиев увери министър Петкова, че може да разчита на експертния капацитет на Камарата. Двете страни ще работят по всички теми от взаимен интерес в конструктивно сътрудничество.