Новини

34 строителни техници получиха дипломите си в ОП на КСБ – Пловдив

Председателят на УС на Камарата инж. Илиян Терзиев поздрави завършилите курсисти

В Областното представителство (ОП) на КСБ в Пловдив тържествено бяха връчени дипломи на 9-а и 10-а група курсисти завършили обучението по професия строителен техник. Общо 34 души получиха документите за успешно преминатото обучение, които са издадени в ОП Пловдив, от Професионалната гимназия по строителство и архитектура – Пазарджик, и Висшето строително училище „Любен Каравелов”. Събитието откри председателят на ОП на КСБ – Пловдив, Пламен Иванов, който е и член на УС на КСБ. Церемонията уважиха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, зам.-ректорът по учебна дейност и дигитализация на ВСУ „Любен Каравелов” доц. д-р инж. Илиана Стойнова и доц. д-р инж. Венцислав Стоянов, преподавател във ВСУ „Любен Каравелов”.

       

„Процесът на учене е постоянна величина през цялото активно време, в което хората са ангажирани в даден бизнес. Затова строителната професия е за можещи хора, които трябва да имат самочувствие и да поемат отговорност. Тази отговорност изисква обучението да продължава непрекъснато. Това, което пише в дипломите Ви за взетите изпити, е само първата степен, отправната точка, която трябва да защитавате в практиката на обектите си”, се обърна към новите строителни техници Пламен Иванов. „Професията, с която си вадим хляба, е достойна и почтена. Не го забравяйте”, завърши Иванов и покани доц. Стойнова да връчи първата диплома, която бе за отличника на випуска Антони Язган. След нея документи за успешно преминато обучение връчиха Пламен Иванов и инж. Илиян Терзиев. Председателят на УС на КСБ поздрави завършилите курсисти и заяви, че фирмите ги очакват в редиците си.

       
 
Пламен Иванов, член на УС на КСБ и председател на ОП Пловдив: Подготвяме квалифицирани кадри, от които браншът има изключителна нужда

Факт е, че браншът е изправен пред сериозни проблеми, сред които е и недостигът на хора. За пловдивските строители този въпрос може да се формулира така: как браншът в нашия град се самолекува от липсата на квалифицирани кадри? Бих отговорил така – правим го по примера на барон Фон Мюнхаузен - „със самоизтегляне“. Завърши още един успешен випуск строителни техници – две групи по 17 човека. Това са 9-а и 10-а група за Областното представителство, или за изминалите 5 г. сме организирали обучението на десет групи по 15-16-17 човека, което означава, че 150-170 наши строителни работници са повишили квалификацията си. Разбира се, сред курсистите има и хора извън бранша, които вече са строителни техници. Сред дипломантите има и собственици на малки строителни фирми, които най-добре усещат необходимостта от квалифицирани хора на обекта.

   

За мен като представител на КСБ е особено важно, че курсистите се чувстват уютно тук, в Дома на пловдивския строител, все едно са на техен терен. Затова и сме избрали за преподаватели в тези курсове изявени лица от строителния бранш и учители от ПГСА - Пазарджик. Важно е да се разбере, че колегите, които подготвяме, няма да отидат да учат в професионалните гимназии, те не са и от онзи тип хора, които ще се обучават онлайн за строителни техници, ще се явяват само на изпити и ще решават тестове. Любопитното е, че сред курсистите има такива, които идват по препоръка на родителите си – наши колеги, които виждат перспектива за децата си да станат именно строителни техници. Квалифицирани кадри, от които браншът има изключителна нужда. Имам идея да организираме дискусия с директорите на професионалните гимназии по строителство, с представители на Министерството на образованието и науката и с висшите училища по строителство, на която да направим анализ какво точно става с подготовката на кадрите за нашия бранш. Колко остават в бизнеса, къде се губи връзката и прочие. Наложителен е разговор за квотите, например КСБ да има правото да записва 10-15% от децата на своите работници в професионалните гимназии. Практиката ще бъде различна спрямо големината на населените места. В по-малките градове задължение на КСБ ще бъде да провокира децата на строителите да учат в строителните училища.

     
Антони Язган, отличникът на випуска: Комбинирах ученето с работата

В началото на обучението ми за строителен техник получих предложение да започна работа в ОП на КСБ - Пловдив. Приех и трябваше да комбинирам ученето с работата. Радвам се, че се получи.

 

Пламен Иванов е пример, че процесът на обучение е непрекъснат, ежедневен и ежечасен. За отбелязване е, че успешното ми представяне в курса за строителни техници повлия благоприятно – имам колеги в офиса, които са с нагласата да надградят знанията и имат желанието и да продължат квалификацията си. Личната ми амбиция е след натрупаните знания – теоретични най-вече, да започна работа в строителството.

 
Даниил Енчев, дипломант: Обучението е крачка напред и нагоре

На 23 години съм и работя във фирма „Диастема” ООД. Имах лично усещане, че се нуждая от обучение в ОП на КСБ - Пловдив. Исках да надградя знанията си, защото практиката ми се отдава. Работя добре и с мистрията, и с отвеса, разбирам от кофражи и арматура. Завършеният курс за строителен техник е крачка напред и нагоре за мен. Категорично имах нужда от това.

Споделих с приятелите си и всички подкрепят идеята да се утвърждавам в бранша, защото перспективите в строителството в региона на Пловдив са огромни – и в жилищното, и в инфраструктурата. Важното е да искаш да работиш.

 
 
Доц. д-р инж. Венцислав Стоянов, преподавател във ВСУ „Любен Каравелов“: Мотивацията е важна
 

За пореден път колеги от строителния бранш показаха, че са мотивирани в желанието си да се утвърдят в бизнеса. Чрез обучението за строителни техници те преосмислиха всичко, което са научили от практиката по обектите. Личи си силното желание за усвояване на знания.

 

След като получиха дипломите си, новите строителни техници ще се завърнат при колегите си с различно самочувствие. Виждам нетърпението им да покажат новите си възможности. И нещо, което е изключително важно – след тях тук, в ОП на КСБ – Пловдив, идват нови желаещи да усвояват знания. Това е особената отговорност и на самия Пламен Иванов, който е двигателят на това необходимо обучение за строителния бранш. Очаквам някои от новите ни колеги строителни техници да продължат образованието си и при нас, във ВСУ „Любен Каравелов”.