КСБ и АОП проведоха работна среща
Двете страни обсъдиха възможностите за сътрудничество чрез обмен на информация, обучения и съвместни инициативи за подобряване на нормативната база
Ръководствата на Камарата на строителите в България (КСБ) и на Агенцията по обществени поръчки (АОП) обсъдиха на работна среща теми от взаимен интерес и възможности за сътрудничество и взаимодействие. Срещата се състоя в сградата на АОП и в нея от страна на Агенцията участваха Яна Топалова, изп. директор, главният секретар Михаил Михайлов, Веска Христова, директор на дирекция „Контрол на обществените поръчки“, Боряна Ботева, директор на дирекция „Законодателство и методология“, Теодор Буров, директор на дирекция „Електронно възлагане и мониторинг“.
КСБ бе представена от инж. Илиян Терзиев, председател на УС, инж. Живко Недев, зам.-председател на УС, Любомир Пейновски, председател на УС на ЕЦИХ в сектор „Строителство“ и на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД, инж. Благой Козарев, председател на Комисията по професионална етика, Савин Ковачев, директор на дирекция „Нормативни документи и анализи“, и Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на в. „ Строител“.
В началото Яна Топалова поздрави представителите на Камарата с добре дошли, както и за инициативата за срещата. От своя страна инж. Терзиев благодари за бързата реакция на предложението на КСБ и реализирането на срещата в кратки срокове и пожела успех на Топалова и нейния екип.
„Радвам се, че с тази среща подновяваме един добър диалог, който КСБ и АОП имаха в годините и който в последно време бе прекъснат. Наред със ЗУТ, ЗОП е един от двата най-важни за бранша закони, като от съществено значение за нас е и прилагането му, тъй като голяма част от строителните фирми работят по него и се сблъскват с редица несъвършенства и проблеми“, посочи инж. Терзиев. „Много са темите, по които можем да си сътрудничим, като се започне от обмен на информация през организация на събития и обучения, общи позиции при установяване на недобри практики до съвместни инициативи за подобряване на нормативната база“, каза още председателят на УС на КСБ.
На срещата бе коментирана инициативата на Камарата за въвеждането в ЗОП на правилата на FIDIC за договорите за строителство. Посочено бе, че КСБ подготвя преводи на „Зелената“ и „Бялата“ книга, както и че с въвеждането им ще се решат до голяма степен проблемите, свързани с неравнопоставеното разпределение на задълженията на възложителя и изпълнителя в договорите, отговорността на участниците в процеса, индексацията, сроковете и качеството на изпълнение. Обсъдени бяха предимствата на типовите договори и стандартизираната документация.
Любомир Пейновски информира за усилията на КСБ за дигитализацията на бранша, включително чрез ЕЦИХ в сектор „Строителство“, както и важното значение на електронизацията на процедурите, свързани със строително-инвестиционния процес. Той засегна и темата за финансовите корекции, от които са потърпевши както общините, така и изпълнителите на проектите. Председателят на УС на ЕЦИХ подчерта и важната роля на обученията и предложи да бъдат организирани такива съвместно с АОП.
Инж. Живко Недев и инж. Благой Козарев поставиха въпроса за недостатъците в договорите по ЗОП и липсата на реална индексация. АОП и КСБ ще изготвят анкета, която ще бъде изпратена до членовете на Камарата с въпроси за най-често срещаните проблеми и ще търсят общи предложения за усъвършенстване на нормативната база.
Савин Ковачев информира, че Камарата е изготвила „Пътна карта за осъществяване на инвестиционна идея“ и че в края на документа са приложени примерни договори за строителство и ремонтни дейности.
Инж. Козарев представи и възможностите на изданието на Камарата - в. „Строител“, чрез което важна информацията от АОП може да достигне бързо до всички строителни фирми, вписани в ЦПРС, както и до общините и всички институции, свързани със строителството.
В края на срещата от двете страни бе изразено удовлетворение от открития диалог и желание за редовна добра комуникация. „В лицето на АОП имате партньор, с който можете да работите“, заяви Яна Топалова. От своя страна инж. Терзиев изрази готовността за съдействие на Агенцията с целия експертен потенциал на Камарата.