КСБ

КСБ и МОСВ обсъдиха индексацията на ВиК проектите и енергийната ефективност на сградите

Ръководството на Камарата проведе среща с министъра на околната среда и водите Юлиян Попов

Емил Христов Ренета Николова

Ръководството на Камарата на строителите в България (КСБ) проведе работна среща с министъра на околната среда и водите Юлиян Попов. Тя се състоя в сградата на ведомството и бе в рамките на стартиралата поредица от срещи на Камарата с институциите, на които се поставят най-актуалните за бранша въпроси. До момента разговори бяха проведени с вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел, с министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков и с министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков.

На събитието в МОСВ присъстваха зам.-министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров, Мария Недина, началник на кабинета на министъра, Атанас Костадинов, парламентарен секретар на МОСВ, Галина Симеонова, ръководител на УО на ОП „Околна среда 2014-2020“ и Програма „Околна среда 2021-2027“, Светлана Жекова, съветник на министър Попов, Александър Иванов и Симона Михайлова, експерти в МОСВ.

КСБ бе представена от инж. Илиян Терзиев, председател на Управителния съвет, зам.-председателите на УС инж. Живко Недев, инж. Иван Моллов и инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ – София, изп. директор на КСБ арх. Иван Несторов и прокуриста и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова.

„Радвам се на възможността да проведем първата си работна среща. Имаме много общи теми, които да дискутираме“, заяви в началото инж. Илиян Терзиев.

Сред въпросите, които двете страни обсъдиха, бяха липсата на реална индексация на договорите в строителството, проблемите при реализацията на ВиК проектите, ползите от въвеждането на договорите по FIDIC, програмата за енергийна ефективност на сградите по НПВУ, внедряването на иновации в строителния сектор. Ръководството на КСБ връчи на министър Попов писмо, изготвено на база приет доклад от УС на КСБ относно наличието на лицензирани депа за строителни отпадъци в различни областни градове (писмото ще бъде публикувано в следващия брой на в. „Строител“ и на сайта на изданието).

По темата за ЕЕ министър Юлиян Попов коментира, че моделът за 100% грантово финансиране за енергийно обновяване на жилищните сгради трябва да се промени радикално. „Необходимо е да се потърсят финансови инструменти, чрез които да се стимулира навлизането на бизнес модела в санирането. По този начин до голяма степен ще се увеличат средствата, които ще се инвестират в енергийна ефективност, и възможностите за работа на строителния сектор“, каза още той.

Двете страни се договориха да си сътрудничат по всички обсъдени въпроси. По темата за индексацията още през следващата седмица ще се проведе работна среща.