КСБ

Община Варна и ОП на КСБ – Варна, проведоха работна среща

На нея бе представена инвестиционната програма на морската столица за 2017 г.

Екип на вестник „Строител“ Проведе се работна среща между ОП на КСБ – Варна, и община Варна. Форумът бе открит от кмета на морската столица Иван Портних и инж. Христо Димитров, председател на Областното представителство на Камарата в града и зам.-председател на УС на КСБ. В събитието се включиха зам.-кметът на общината инж. Христо Иванов, главният архитект Виктор Бузев, инж. Петър Гърбузов, директор на Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустройство“, инж. Тихомир Тимов, началник-отдел „Общинска инфраструктура“, Валентин Димов и инж. Росен Колелиев, членове на УС на КСБ, представители на над 50 строителни фирми от областта, председателите на Регионалната колегия на Камарата на архитектите в България и на Регионалната колегия на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, общински съветници и други. Съорганизатор и медиен партньор на събитието бе вестник „Строител“, а модератор - главният редактор на изданието на браншовата организация Ренета Николова. По време на срещата бе презентирана инвестиционната програма за 2017 г. на община Варна. Бе предоставен анализ на фактическото изпълнение на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Дневният ред включваше и разглеждане на проблемите със строителните отпадъци, както и представяне на инвестиционния проект за микрорайон IV в район „Владиславово“. „Искам да изразя своето задоволство, че ръководството на община Варна прие нашата покана за тази работна среща с представителите на строителния бранш в региона“, заяви при откриването инж. Христо Димитров и допълни, че към настоящия момент фирмите от Варна, регистрирани в Централния професионален регистър на строителя, са 421 и са пълноправни членове на КСБ. „Нашето представителство на форума обобщава целия бранш в региона. С това искам да отбележа важността на срещата, както и да наблегна върху готовността на строителите във Варна да работим съвместно с общинското ръководство. В наше лице общината може да има коректен, експертен, спазващ нормативните правила и отворен за сътрудничество партньор“, подчерта той и добави, че развитието на строителството като икономически бранш изключително много зависи от инвестиционните намерения на общините. „През последните години местните администрации като бенефициент на европейско финансиране се превърнаха в най-големия вложител на средства в инфраструктурни, обществени и културни обекти, ремонтни и реставрационни дейности“, допълни инж. Димитров. Той подчерта, че ОП на КСБ – Варна, се стреми да е информирано за дейността на общинското ръководство, в частност инвестиционната му програма, както и в каква степен се осъществяват заявените намерения. По думите му предметът на дейност на 95% от членовете на местната структура на Камарата е строителното производство, следователно за да съществуват и да дават прехрана на своите служители и работници, те трябва да изграждат. „Затова фирмите са много чувствителни към реално случващото се в града“, акцентира той и обърна внимание, че изготвянето на инвестиционна програма с декларирани срокове и обеми от ръководството на общината е изключително важно и определящо до голяма степен перспективите пред бранша. Реализацията й ще създаде пред фирмите възможности за работа и развитие. Приоритетно е да знаем каква част от планираните дейности са изпълнени и с какви срокове се движат проектите. Важно е да се следи и оповестява рационалността на разходваните от общината средства за строителни дейности. Очакваме от ръководството на община Варна да предоставя публично тази информация и периодично да имаме възможност да се запознаем с изпълнението на програмата“, обясни председателят на ОП на КСБ. „Ние считаме, че потенциалните възможности за финансиране на проекти във Варна, възлизащи на над 100 млн. лв. годишно, могат да бъдат използвани по-ефективно. ОП на КСБ – Варна, заявява, че при необходимост има готовност да предостави на общинската администрация своя експертен капацитет в сферата на обществените поръчки за постигане на прозрачност и резултати, максимално защитаващи обществения интерес“, поясни той. „Градът в пространството се овеществява чрез своите улици и сгради, които в миналото и настоящето е изградил строителят. Обвързани в тази симбиоза и заставайки отговорно на позициите, на които обществото ни е поставило, трябва да създадем работещо и устойчиво във времето взаимодействие. Надявам се, че форумът ще постави началото на ползотворен взаимоизгоден диалог, на сътрудничество между общината и бранша, което да работи в полза на града ни“, подчерта инж. Димитров. „В наше лице винаги можете да разчитате на активен и коректен партньор“, каза от своя страна кметът на община Варна Иван Портних. Той поздрави ОП на КСБ в града за инициативата за провеждане на срещата и благодари на всички представители на строителни фирми, включили се във форума. „През годината сме заложили доста общински обекти, касаещи пътна, образователна, културна, спортна и социална инфраструктура. Знаете, че приехме рекорден бюджет за 2017 г. в размер на 270 млн. лв. без кредитни инструменти и без да увеличаваме данъците и таксите. За сравнение за 2012 г. той беше 187 млн. лв., като в него имаше около 10 млн. лв. заеми, което ясно показва икономическото развитие на града. То е в резултат от усилията ни за по-добро администриране на приходната част на бюджета на общината“, заяви Портних и допълни, че това е дало възможност да се инвестира в редица важни за града проекти. „Надявам се успешно да използваме всички възможности по линия на европейските програми. С известна гордост мога да кажа, че общината в момента е водеща в страната по дейностите по Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020“ („ОПРР 2014 – 2020“). Пуснали сме вече процедури за над 90% от обектите ни“, обясни той и съобщи, че активно се работи в посока увеличаване на местния ресурс, привличане на допълнителен по линия на европейските програми и на сериозна помощ от правителството в решаването на теми, които са общи между държавата и общината. Сред последните са пътят за кк Златни пясъци, Аспаруховият мост и превенцията на свлачищата. „Идеята е, че след като реализираме проектите по ОПРР, основните артерии на града ще бъдат обновени и ще започнем да навлизаме по-навътре в кварталите. Има места в районите, където инфраструктура никога не е била изграждана, на други тя е тотално разрушена. Смятам, че ако вървим с този темп, ще постигнем добри резултати“, поясни Портних. По думите му общината ще развива териториите около блоковете, които се санират. Администрацията ще облагородява прилежащите площи като стимул към хората, които са успели да се обединят в сдружение, защото сградите никак не са малко като брой жилища, обясни той „Надявам се, като реализираме обектите и резултатът стане видим, и други граждани да се включат в програмата, защото ефектът от нея е голям – по-ниски сметки за електричество, по-красиви и приветливи сгради. Очаквам процесът по сдружаване на собствениците да се ускори“, каза още кметът. Според Портних увеличението на постъпленията в бюджета се дължи и на строителния сектор. „Виждам, че като цяло имотният пазар се е раздвижил на база на строителството, което е реализирано. В рамките на две сесии ще внесем в общинския съвет сериозно количество подробни устройствени планове. Това ще е полезно за града и за бранша“, подчерта той и информира, че с държавата търсят начин за решаване на въпроса за Северния обход на града. Изграждането на детелината на АМ „Хемус“ ще бъде около град Игнатиево. Тя ще отделя потока, който е към кк Албена, и Балчик, Шабла, още преди входа на Варна. Чрез нея ще се осъществява и връзка с Крайезерния път и пристанището. Това ще направи територията по-атрактивна за инвеститори за реализацията на логистични центрове и т.н. Кметът добави, че предстои да започне изграждането на детелината и подчерта, че усилено се работи по околовръстното шосе на Варна. „За съжаление преди години е допуснато застрояване в габаритите на проектирани в перспектива булеварди. Сега вървим в тежки процедури по отчуждаване, което изисква доста време и ресурси“, обясни Портних. „Заедно с кмета на Бургас Димитър Николов, активно търсим подкрепа за пътя Варна - Бургас защото съм убеден, че територията ще продължи да се развива и трасето е изключително важно за двата града, за туризма и за бизнеса“, акцентира той. Иван Портних отговори и на конкретни въпроси от страна на инж. Димитров за финансирането на изграждането на новата сграда на библиотеката във Варна и за възможностите за публично-частно партньорство (ПЧП). Относно изграждането на библиотеката кметът припомни, че повече от 30 години у нас не се е реализирал подобен обект. „В момента книжният фонд на регионалната библиотека във Варна е разхвърлян на различни места“, обясни Портних. „Целта не е само да построим дом на книгите, но и да го превърнем в място за културни събития, обучения и т.н. Проведохме международен конкурс, в който бяха подадени близо 400 проекта. В крайна сметка беше избран победител и в момента тече техническото проектиране“, каза той и допълни, че до края на юни или в началото на юли проектът трябва да е готов, след което ще започне процедура за избор на изпълнител и през септември трябва да стартират реалните строителни дейности. Проектната стойност е около 35 млн. лв. Кметът поясни, че ще се търси подкрепа от страна на държавата за реализация на обекта. По отношение на ПЧП той посочи, че за съжаление има доста недобри примери. „За да се развива градът и общината да може да реализира свои намерения в мащаб по-голям от рамката на бюджета и привлеченото по европейските програми финансиране и от държавата, е нужно ПЧП. Привърженик съм на подобни проекти, естествено при ясни правила, защото за съжаление назад във времето са допускани некоректни неща. С екипа на общината мислим в посока какви обекти бихме могли да реализираме чрез ПЧП, това е едно удачно и полезно партньорство“, поясни кметът. Той заяви, че е избран изпълнител за софтуера на синята зона на Варна. Обявена е процедурата за SMS разплащането за паркирането, остава да се пуснат търговете за скоби и автомобили. „Ако няма обжалвания, от есента ще започнем да внедряваме поетапно синята зона във Варна. Надявам се за следващия сезон тя да функционира. Одобрен е заемът от Европейската инвестиционна банка за оборудването й“, съобщи той. Инвестиционната програма на общината бе представена подробно от зам.-кмета инж. Христо Иванов. „Радвам се, че сме домакин на това мероприятие. Взаимоотношенията ни с ОП на КСБ са ползотворни и периодични. За нас е голяма чест, че толкова хора от бранша уважиха срещата“, каза той и презентира обектите, включени в бюджета за 2017 г. на местната администрация. Общата сума на инвестициите, които ще бъдат направени за проектиране и строителство, е в размер на 14 млн. лв. с ДДС. През следващите дни ще започне работа по някои от обектите. Сред проектите, които ще се реализират през предстоящите месеци, са южното обслужващо платно на бул. „Левски“ между бул. „Владислав Варненчик“ и бул. „Сливница“. Обектът е стратегически за общината, за да могат да се намалят задръстванията на кръстовището на бул. „Цар Освободител“ и бул. „Левски“. Ще се направи реконструкция на ул. „Ана Феликсова“, кръстовището на бул. „Цар Освободител“, ул. „Александър Рачински“ от бул. „Ген. Колев“ до бул. „Съборни“. Ще се обновяват и изграждат светофарни уредби. „Имаме доста обекти, които ще се реализират на инженеринг. Сред тях са основен ремонт на бул. „Борис III“ в кв. „Виница“, ул. „Студентска“, ул. „Ян Палах“. Заложени са за изграждане и два паркинга. Единият ще е при бл. 51 в кв. „Аспарухово“. Сградата е сред най-пострадалите по време на наводнението на 19 април 2014 г. Ще се реализира и паркинг при бл. 112 във „Владислав Варненчик“, обясни инж. Иванов. По отношение на осветлението са заложени 53 обекта. Част от тях са в града. Те са определени на базата на жалби на граждани и предложения от страна на администрацията. До края на годината ще бъдат проектирани и изградени. Продължава програмата на общината за развитие на уличното осветление в бившите вилни зони, в които живеят много хора. Инж. Иванов припомни, че през предходните години са осъществени 230 детски площадки за игра. През 2017 г. ще се реализират още 10 подобни обекта в зони по предложения на гражданите. В бюджета са заложени и реконструкции на две битови канализации на бул. „Ген. Попов“ и ул. „Мадара“. Те са във връзка със замърсявания, които се получават в Шокъровия канал. Осигурени са средства и за две зони за отдих – парка в кв. „Възраждане“ и проектиране и изграждане на пространството около сградата на Юнашкия салон. „Знаете, че през предходните години бяха осигурени средства за тази емблематична постройка за града и тя беше изцяло реновирана“, каза зам.-кметът и допълни, че е заложено финансиране в бюджета и в края на 2017 г. ще има готови работни проекти за улична мрежа. Той посочи ул. „Свети Константин и Елена“ в кв. „Виница“, ремонт на улиците „Чаталджа“, „Баба Тонка“, „Капитан Ранчевски“, „Васил Друмев“ и ул. „Дрин“. Подготвя се предложение за изграждане на ул. „Подлез“. Сред важните проекти е реконструкцията на бул. „Република“ от бул. „Владислав Варненчик“ до ул. „Кольо Фичето“. Проектира се уличната мрежа в кварталите 38, 39, 40, 51 до 62 по плана на жк „Свети Никола“. Работи се по инвестиционно предложение за реконструкция на подлез на бул. „Цар Освободител“ при ул. „Тодор Пенев“ в кв. „Победа“. Разписват се проекти за два спортни комплекса във „Владислав Варненчик“ и на ул. „Студентска“. Ще се реализира парк „Виница“, в който ще има спортни и детски площадки. Направен е проект за канализация във „Виница – север“. „Също така през следващите месеци ще приключим дейности по генералния план на движението на град Варна. Работим по проекта за заустване на дъждовни води от канализационната мрежа на Шокъровия канал. Имаме избран изпълнител. В момента подготвяме документацията за изваждане на строително разрешение от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ)“, каза още инж. Иванов. Той добави, че е готово предложението за рибарско пристанище в кв. „Аспарухово“, местност Климентината. В момента тече процедурата по получаване на разрешение за строеж от МРРБ. За продължаване на инвестициите за канализация в курортния комплекс Свети Константин и Елена общината има защитени средства от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда и съвсем скоро ще обяви процедурата за избор на изпълнител. В момента се реализира канализацията в местността Ален мак, финансирана по ОП „Околна среда“, както и пречиствателната станция за отпадъчни води на кк Златни пясъци, който е обект от национално значение. „Обявяваме тръжните процедури за избор на изпълнители по ОП „Региони в растеж 2014 – 2020“, подчерта зам.-кметът. Проектите са в няколко направления. В едното - естетизация и модернизация на градската среда на Варна, са включени реконструкция на ул. „Мара Тасева” в обхват от бул. „Първи май” до бул. „Народни будители” с изграждане на пешеходни пасарелки, скатно залесяване на брега, канал „Море-езеро", строителство на детски площадки, зони за отдих, атракциони, спортни площадки и велоалеи заедно с прилежащи улици към СБАЛОЗ „Д-р Марко Марков” Варна ЕООД и СОУ „Проф. Д-р Иван Шишманов” в местност Вилите, район „Аспарухово“. Ще се благоустрояват междублокови пространства. Определени са средства за рехабилитация на уличната мрежа, велоалеите и площадките, изграждане на нови зони за спорт, игра и релакс, обновяване на парковата мебел в Морската градина. Общата сума за градска среда е 28 млн. лв. По проекта за интегриран градски транспорт ще се направи основен ремонт на бул. „Приморски“, бул. „Цар Освободител“, бул. „Първи май“. За тези обекти има издадени разрешения за строеж. В момента върви процедура за избор за изпълнител. На инженеринг ще бъде извършена реконструкцията на бул. „Осми приморски полк“, бул. „Васил Левски“, бул. „Народни будители“, бул. „Съборни“. Отделени са средства за надграждане на проекта за интегриран градски транспорт от предходния програмен период за доставка на още автобуси в размер на 6 млн. лв. и за развитие на системата за управление на трафика. В образователната инфраструктура по ОПРР са включени 5 обекта. Това са реконструкция и прилагане на енергоефективни мероприятия на сградите на I Основно училище, на СУ „Димчо Дебелянов", на СУ „П. Кр. Яворов", на филиалното здание на ОУ „Константин Арабаджиев" и на 7 СУ „Найден Геров“. На инженеринг ще се изпълняват мерки за енергийна ефективност на ОУ „Стефан Караджа“, на детските градини „Светулка“, „Първи юни“, „Ян Бибиян“, ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, също така саниране, частичен ремонт и преустройство на постройката на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработка „Николай Хайтов“ и Професионалната гимназия по икономика „Д-р Иван Богоров“. Общата стойност на обектите в сектора е 15,120 млн. лв. без ДДС. Отделени са и пари за социалната инфраструктура в размер на 4 млн. лв. По „ОПРР 2014 – 2020“ ще се ремонтира и сградата на областната полиция. „Целта ни е през следващите месеци да изберем изпълнителите по програмата и през есента да започнем реализацията на проектите“, подчерта зам.-кметът инж. Иванов. „26 блока са търгувани по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради (­НПЕЕМЖС) към този момент. Имаме избрани изпълнители, като са издадени и разрешенията за строеж. Всеки от обектите е в различен етап на своето изпълнение. Два са вече въведени в експлоатация, още два предстои да бъдат“, обясни инж. Петър Гърбузов при представяне реализацията на НПЕЕМЖС във Варна. Той допълни, че очаква до края на октомври всички 26 блока да са готови. Към този момент за още 6 блока се провежда тръжната процедура за избор на изпълнител. До няколко седмици според него трябва да има подписан договор за реализацията на обектите. До средата на юни ще бъде обявена поръчката за други 8 сгради. Индикативната им обща стойност е 7,5 млн. лв. Сдруженията на собствениците, които са регистрирани, са 112, като за 71 от тях са изпратени документи към Българската банка за развитие. „Темата за строителните отпадъци е доста наболял проблем в последно време. На 24 април изпратихме писмо до ОП на КСБ - Варна, с което Ви уведомяваме, че откакто е създадено регионалното депо, то реално не функционира, защото в него има малко постъпили количества. От началото на годината досега са насочени към 21 хил. тона, но в него са пристигнали само 600 т, което е много сериозен проблем. Писмото е с пожелателен характер, но съгласно Закона за управление на отпадъците ще се предприемат мерки“, обясни инж. Тихомир Тимов. Инж. Иванов допълни, че при подготовката на проекта за регионалното депо е декларирана устойчивост и че всички строителни отпадъци ще бъдат там. При положение че това не се случва, общината я грози санкция в изключително голям размер. Той припомни, че цената, която трябва да бъде плащана, е сериозна, голяма част от нея операторът трябва да внася по закон в държавния бюджет и само малка част е за самата услуга по депонирането. Председателят на ОП на КСБ – Варна, инж. Димитров предложи да бъде направена отделна среща по темата за строителните отпадъци. Главният архитект на морската столица Виктор Бузев представи инвестиционния проект за благоустрояване на IV микрорайон на район „Владислав Варненчик“. Предложението е следствие на разработването на Интегрирания план за градско развитие и възстановяване на Варна в зона със социално преобладаващ характер. IV микрорайон е с действащ подробен устройствен план от 1997 г., който в голяма степен е приложен. Една част от територията и изградената инфраструктура е амортизирана във времето. Липсва функционална линейна мрежа и дъждовна канализация. Чрез инвестиционния проект ще се обособят зони за отдих, спортни площадки и паркоместа. Ще се насочат усилия за рехабилитация, възстановяване и изграждане на част от системите, като например зелената. Проектът предвижда подмяна на амортизираната водопроводна мрежа. Издадена е виза за проектиране, която е съгласувана с експлоатационните дружества. „Смятам, че районът заслужава да получи тази инвестиция“, подчерта арх. Бузев. След последната презентация се проведе дискусия. По време на нея инж. Росен Колелиев обърна внимание, че е важно да се мисли в перспектива как да се решават транспортните проблеми на Варна, тъй като трафикът се е увеличил през последните години. Той се поинтересува дали се работи за проекти за кръстовища на две нива. Сред обсъжданите теми бе и качеството на проектите. „Те не са на необходимото ниво, което е огромен проблем. Количествено стойностните сметки, които ги придружават, са основа на търговете за строителство, а те са безобразни. Установяваме при започване на дейностите, че липсват определени количества на материалите и т.н. Всяка една грешка на проектант, която води до щета за възложителя и строителя, трябва да се заплаща“, заяви зам. – кметът Иванов. „Проблемът с несъответствията на количествата не започва от проектанта, а от самото задание. Искам да припомня, че има решение на УС на КСБ, с което Камарата препоръчва да се използват договорите по FIDIC“, каза инж. Димитров. „По FIDIC изпълняваме два контракта за пречиствателната станция за Златни пясъци и канализацията на Ален мак. Ако въведем тези правила като държавна политика, ще бъде идеалният вариант, но е необходима стиковка между Закона за устройство на територията и договорите на FIDIC“, отговори инж. Иванов. „Благодаря на община Варна и на всички членове на ОП на КСБ, които присъстваха на срещата. Ефектът от нея ще го усетим впоследствие. За мен е важно, че се говори. Надявам се такива срещи да станат ежегодни, като оптималното време за провеждане е краят на февруари, началото на март. Тогава ще можете да представяте програмата на общината за конкретната година и да направите отчет за предходната. За нас община Варна е сериозен инвеститор и как ще работи тя е показател за всички останали възложители“, заяви в края на събитието инж. Димитров, председател на ОП на КСБ – Варна, и зам.-председател на УС на КСБ. „Благодаря на Камарата и на всички, които присъстват. Тези срещи са полезни и може би един път в годината всъщност е недостатъчно да бъдат провеждани. Доста теми останаха незасегнати, но ще намерим начин да ги дискутираме, каза от своя страна кметът Иван Портних. „Благодаря, че въпреки всички трудности устоявате на предизвикателствата и в крайна сметка вие сте хората, които изграждат облика на града независимо дали чрез проекти на общината, или на частни инвеститори. Оставаме на разположение за всякакъв вид теми, които бихте желали да коментираме“, допълни Иван Портних. От общината поеха ангажимент да предоставят подробен списък на обектите, включени в инвестиционната програма, който да бъде публикуван в изданието на КСБ в. „Строител“.