Интервю

Федерико Лазари, изп. секретар на Build Europe и ръководител на представителството на „Главболгарстрой“ в Брюксел: Много се радваме, че преизбраният председател на ЕК Урсула фон дер Лайен възприе нашето предложение

Първата тема, която искаме да обсъдим, е как ЕС може да насърчи широкия достъп до нови нулево енергийни жилища

За първи път Европейската комисия ще има еврокомисар по въпросите за достъпа до жилища

„В речта си пред Европейския парламент преизбраният председател на EK Урсула фон дер Лайен изтъкна жилищното настаняване като приоритет за новия си мандат. Въпреки че договорите на ЕС не разглеждат конкретно жилищата и липсата на пряк надзор от страна на Комисията в този сектор, президентът Урсула фон дер Лайен призна спешната необходимост от справяне с нарастващите цени на жилищата и недостига на жилища на достъпни цени в цяла Европа. Поради това тя се ангажира да предложи еврокомисар по въпросите за достъпа до жилища, както и план за увеличаване на публичните и на частните инвестиции в жилищното строителство.“ Това съобщиха от водещата асоциация на европейските федерации на строителите и предприемачите на жилища Build Europe

„Назначаването на еврокомисар по въпросите за достъпа до жилища е в съответствие с манифеста на Build Europe и беше едно от основните предложения в него. Това е голямо постижение, което ще бъде изключително полезно за бъдещите усилия на Build Europe и ще подобри контактите на организацията с Комисията, насочени към  решаване на жилищния проблем“, посочват от Build Europe.


Емил Христов

Ренета Николова

 

Г-н Лазари, Урсула фон дер Лайен, преизбраният председател на Европейската комисия, обеща да назначи еврокомисар по въпросите за достъпа до жилища. Какво мислите за това предложение и как смятате, че то ще се отрази на жилищните политики в Европа?

Това е много положително развитие за европейските строители на жилища, особено за домакинства или граждани, които се стремят да купят имот в Европейския съюз (ЕС). В продължение на много години Build Europe настоява за назначаването на комисар, отговарящ за достъпа до жилища. Трябва да кажа, че през последните месеци европейските политици и членовете на Европейския парламент, независимо от политическата си принадлежност, са много по-ангажирани да признаят ролята, която ЕС трябва да играе за справяне с кризата с достъпността до жилища. Те са готови да обсъждаме начините за намиране на решения. Ние много се радваме, че преизбраният председател на ЕК Урсула фон дер Лайен възприе нашето предложение, което бе включено в манифеста ни.

 

Според Вас кои са ключовите области, по които новият комисар би могъл да си сътрудничи с Build Europe и други заинтересовани страни от индустрията, за да подобри достъпността до жилищата на целия континент и възможността за закупуването им?

Новият еврокомисар трябва да разбере, че за да разрешим тази криза, е необходимо да строим повече жилища на по-достъпни цени. Причините за настоящата криза в ЕС с достъпа се крият главно във високите разходи за строителство (които също така се дължат на свръхрегулиране), в увеличаващата се цена на земята за строеж поради недостига й и в предлагането на жилища, което по обем не отговаря на нарастването на населението и следователно е недостатъчно. Надяваме се, че новият комисар ще бъде отворен да идентифицира заедно с нас истинските причини, с които трябва да се справим, и да намерим решение на кризата.

 

Какви конкретни отговорности и правомощия според Вас трябва да има новият еврокомисар, за да се преодолее ефективно жилищната криза в Европа? Как си представяте тази негова роля да повлияе на текущите жилищни политики и инициативи?

Той първо трябва да оцени въздействието на съществуващото и предстоящото за приемане законодателство на ЕС върху жилищния сектор, като се намесва, когато е необходимо. Например това щеше да бъде полезно през изминалите няколко години, когато бяха разработени важни законодателни актове, като Директивата за енергийните характеристики на сградите (ДЕХС) и Закона за мониторинга на почвата. За новия комисар ще бъде важно също така да бъдат въведени мерки, които да насърчават частните инвестиции в имоти под наем, както и финансови инструменти за намаляване на жилищните разходи в целия ЕС като схеми за помощ при закупуване. Комисарят трябва също така да настоява държавите членки да намалят времето за чакане и административните разходи за гражданите, които искат да си купят нов дом, и да ускорят издаването на разрешения за строеж за жилищни обекти и по-големи проекти.

Кои според Вас са най-сериозните предизвикателства пред европейския жилищен пазар и как Build Europe се справя с тези проблеми?

Следващите няколко години ще бъдат предизвикателство за професионалистите в жилищното строителство, тъй като ще започне националното прилагане на ДЕХС, което очакваме да увеличи разходите за строителство. Ние от Build Europe ще наблюдаваме как всяка страна прилага Директивата, ще се опитаме да идентифицираме най-добрите и най-лошите практики и ще информираме съответно както националните правителства, така и институциите на ЕС. Също така ние ще настояваме за принципа – новите разпоредби да бъдат въведени с финансова подкрепа. В противен случай рискът е новите нулево енергийни жилища да бъдат недостъпни за мнозинството от европейските граждани. Ако ЕС иска да постигне екологични ползи, тогава нулево енергийните жилища трябва да бъдат достъпни за повечето граждани и семейства.

 

Смятате ли, че е време Build Europe да проведе срещи с членове на ЕП, за да се обсъдят проблемите с достъпността до жилищата? Ако е така, какви ключови моменти трябва да бъдат разгледани по време на тези дискусии?

Винаги е време Build Europe да провежда срещи с членове на Европейския парламент и вярваме, че след края на лятото, когато парламентарната ситуация стане по-ясна, ще възобновим срещите си с евродепутатите. Но дори и сега поддържаме връзка с някои от тях. Първата точка, която трябва да обсъдим с тях, е как ЕС може да насърчи широкия достъп до нови нулево енергийни жилища и финансово да стимулира операциите за дълбоко обновяване в това направление във всички държави членки.

 

Тъй като урбанизацията продължава да расте в цяла Европа, какви стратегии прилага Build Europe, за да гарантира, че градският растеж се управлява устойчиво и че жилищата ще останат достъпни за всички нива на доходи?

Едно от нашите предложения е да разработим законодателство на ЕС, което прави малките и средни градове в Европа по-привлекателни, тъй като земята там е много по-достъпна. Идеята е част от търсенето да се измести от големите градове. Вярваме, че това би могло да се приведе в съответствие с желанията на онези граждани, които не искат да живеят в метрополиси, и в същото време би помогнало за развитието на нашите територии и би увеличило инвестициите в инфраструктура и стоки в райони, които са застрашени от опустяване. И накрая - намаляващото търсене в големите градове може да облекчи жилищната криза и там.